OSREDNJA PRIREDITEV OB OBČINSKEM PRAZNIKU OBČINE PIVKA
Občina Pivka praznuje svoj praznik v spomin na 9. maj leta 1869, ko se je na gradu Kalec pri Zagorju zgodil vseslovenski tabor, politično in kulturno zborovanje.
Na slovesnosti ob tej priložnosti je uvodoma z Zdravljico nastopil sekstet Sonček, v nadaljevanju pa duo kitar Glasbene šole Postojna. S skladbo A German in Paris pod mentorstvom Martine Kocjančič sta nastopili Nikolina Janjič in Eva Bergoč.
Slavnostni govorec župan Robert Smrdelj je v svojem govoru za praznik čestital vsem prebivalcem občine Pivka.
Župan je poudaril, da se v Pivki smisel besede »skupnost« še ni izgubil in da ta skupnost ni ujetnik strankarskih interesov in iger moči. Občina Pivka, je poudaril, pa je bila tudi aktivni del širših, slovenske in evropske skupnosti, saj ne nazadnje o tem pričajo številke. Od 16 milijonov evrov, kolikor se jih je lani nateklo v občinski proračun, je občina Pivka iz proračunov države in Evropske unije pridobila krepko več kot polovico oziroma kar 9,5 milijona evrov.
Večino tega denarja je občina namenila predvsem projektom, ki so očem javnosti nevidni, kot je na primer graditev komunalne infrastrukture in čistilne naprave, ki je prav danes z odprtjem učne poti Živa dobila piko na i.
V Pivko prihaja vsak dan več turistov, je poudaril župan. Z zgraditvijo novega paviljona je Park vojaške zgodovine postal po površini največji muzej v Sloveniji, vsak dan večje prepoznavnosti pa je deležen tudi Krajinski Park Pivška presihajoča jezera, za katerega je občina Pivka pripravila upravljavske in razvojne smernice.
Za višjo kakovost življenja v občini Pivka je občinsko vodstvo poskrbelo še z nizom manjših naložb: Krpanov dom postaja večnamensko središče, občina je lani energetsko prenovila zdravstveno postajo, skupaj s Kraškimi lekarnami je občina zgradila prizidek, povečala in posodobila lekarno. Energetsko sta bila posodobljena vrtec Mavrica in pivška osnovna šola.
Do leta 2018 bo potekala graditev vodovoda , saj si nihče več ne želi, da bi se še kdaj ponovila izkušnja izpred nekaj let, ko smo v Pivki in v Postojni vodo za pitje morali prekuhavati več tednov. Občinska uprava pripravlja projekte za obnovo mostu in ceste proti Suhorju ter za kanalizacijo v Selcah in v Kleniku. Občina bo z državo sodelovala pri posodobitvi regionalne ceste skozi Kal, v teku sta izdelava projektov in odkup zemljišč za zavijalna pasova za Selce na glavni cesti ter za ureditev kolesarske steze in pločnika na Snežniški ulici v Pivki. Občina bo letos uredila sanitarije na pivški šoli, kuhinjo na košanski, otroško igrišče v Dolnji Košani in tako dalje.
Za večjo turistično prepoznavnost bodo predstavniki občine kmalu podpisali pogodbo o sodelovanju s Parkom Škocjanske jame, Kobilarno Lipica in Slovenskimi železnicami, pripravljeni pa bomo pričakali tudi evropske razpise za pridobitev denarja za financiranje ureditve turistične infrastrukture v krajinskem parku.
»Čeprav širše družbene okoliščine, sredi katerih živimo, niso primerljive (ali pač?!) s tistimi, ki so spodbudile vseslovenski tabor na Kalcu pred 147 leti, danes nimamo nič manj energije kot so jo imeli takratni borci za narodovo enotnost. Pravzaprav bi bilo lepo, ko bi to energijo in poziv k narodovi enotnosti v sodobnem duhu čutili ne le v naši majhni (oz. po svoje pravzaprav veliki lokalni skupnosti) pač pa, da bi jo začutila vsa naša država in vsa Evropa. Menim, da smo jima lahko malo za zgled in upam, da ponos na to lahko delim z vami!« je na koncu, pred čestitko vsem Pivčanom, sklenil župan Robert Smrdelj.
Predstavil se je tudi jazz ansambel glasbene šole Postojna, ansambel Combo s skladbo Chicorea: Spain pod mentorstvom Mitje Tavčarja.
Osrednji del prireditve ob občinskem prazniku je seveda podelitev priznanj. Letošnja priznanja občine Pivka sta podelila predsednik komisije za priznanja in podžupan Boris Rebec ter župan Robert Smrdelj.
Občinsko priznanje za leto 2016 so prejela podjetja skupine ORO.
V novo zgrajeni Industrijsko-obrtni coni Neverke po njeni ureditvi uspešno deluje več podjetij iz skupine ORO in sicer ORO MET d.o.o., ORO ORODJARNA d.o.o. in ORO S d.o.o., prihodnje leto pa se bo v novo zgrajeno halo v coni preselilo še podjetje ORO PLUS d.o.o.
Podjetja imajo na domačem trgu vlogo vodilnega dobavitelja v orodjarski industriji. Proizvajajo standardne in nestandardne orodne plošče za vse tipe orodij, ohišja za orodja, CNC obdelane orodne plošče in orodja za predelavo plastike, njihovo vodilo pa je stalna skrb za razvoj.
Z izgradnjo dodatnih kapacitet v industrijsko-obrtni coni Neverke, so podjetja skupine ORO svoje proizvodne zmogljivosti še dodatno povečala, sedaj delujejo že na površini preko 6.000 m
Značilnost podjetij iz skupine je ustvarjanje visoke dodane vrednosti na zaposlenega in nenehno ustvarjanje novih delovnih mest, v katerih najdejo priložnosti predvsem perspektivni in visoko izobraženi kadri.
Ustanovitelj skupine, g. Janez Suša, skupaj s solastniki, direktorji in vsemi zaposlenimi, že desetletja uspešno deluje v podjetništvu.
V letu 2015 je Radio 94, v sodelovanju z Območno gospodarsko zbornico Postojna, prepoznal širšo pomembnost skupine podjetij in podelil naziv Gospodarstvenik leta g. Jerneju Pavlinu, direktorju podjetja ORO MET d.o.o., ki je v istem letu prejelo še naziv Gazele primorsko-notranjske regije in bronaste Gazele 2015, ki je podeljen na državni ravni. Podjetje je tako z rastjo zaposlovanja, kot povečanjem obsega prometa poslovanja, nedvoumen zgled podjetniške poslovne odličnosti v regiji.
Drugo najmočnejše podjetje v skupini ORO ORODJARNA d.o.o., pa je pod vodstvom direktorja g. Draga Kluna, glede na rezultate poslovanja v preteklem letu, postalo ena izmed vodilnih slovenskih orodjarn za izdelavo orodij za predelavo plastike.
Širši pozitivni družbeni učinek, kot posledica delovanja podjetij iz skupine ORO, je v Občini Pivka nadvse izrazit predvsem v tem, da je po začetku njihovega delovanja v občini nastalo preko 150 novih delovnih mest. Slednje je v času splošnega pomanjkanja dela izjemnega pomena, saj predvsem mladim nudi dobre možnosti za prihodnost, življenje in ustvarjanje v našem okolju in se jim tako ni potrebno preseljevati v druge regije.
Glede na izjemno pomemben in pozitiven vpliv na gospodarstvo v Občini Pivka in širši regiji, gre občinsko priznanje v prave roke, torej podjetjem skupine ORO.
Priznanje je v imenu podjetij skupine ORO sprejel g. Jernej Pavlin.
Dobitnik Občinske plaketo za leto 2016, posthumno, je g. Jože Žele.
Foto: Špela Habič
Jože Žele nas je lansko leto nenadno zapustil. Vsi, ki smo njegovo delo in prizadevanja poznali, vemo, da je za seboj pustil mnogo nedokončanega dela.
Bil je dolgoletni in v vseh letih delovanja aktivni član Turističnega društva Pivka. Izjemna ljubezen do Pivških krajev je izzvala njegovo zanimanje za domače kraje; poglabljal se je tako v krajevno zgodovino, kjer je v arhivu Republike Slovenije iskal vse, kar je povezano s pivškimi kraji, kot tudi v skrivnostni svet Pivških presihajočih jezer.
Pred domačo hišo je v sodelovanju z Občino Pivka postavil brunarico, v kateri je na ogled maketa Pivške kotline. V njegovi brunarici so ga obiskali številni gostje. Bil je tudi lokalni pripovedovalec in interpretator. Obiskovalce je zelo rad popeljal po Pivških jezerih, na Šilentabor in jim spotoma natrosil zanimivih zgodb. Kot prostovoljec je čistil sprehajalne poti v okolici Zagorja, bil je tudi eden glavnih aktivistov pri Krpanovem pohodu, na katerem je bila njegova brunarica ena od točk na tej poti. Sodeloval je pri vzpostavitvi Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer in kasneje tudi Krajinskega parka Pivških presihajočih jezer. Zagovarjal je izvor Martina Krpana na Pivškem ter iskal in našel različne sledi, ki so to potrjevale.
Kot velik poznavalec Miroslava Vilharja je bil tudi pobudnik in organizator 130. obletnice vseslovenskega tabora na Kalcu. Med raziskovanjem krajevne zgodovine je sodeloval tudi z znano zbiralko ljudskega slovstva Dušico Kunaver ter s svojim prijateljem, prvim častnim občanom občine Pivka, Silvom Faturjem. V zadnjem letu svojega življenja je tudi sam zapisal nekaj zgodb – nekatere resnične, druge izmišljene in za katere je upal, da bodo nekoč našle svoj prostor v knjigi. Kot pripovedovalec zgodb je sodeloval na prireditvah, ki so jih organizirali v Ekomuzeju Pivških presihajočih jezer.
Jože Žele je bil dolgoletni predsednik krajevne skupnosti Zagorje, bil je tudi občinski svetnik in član različnih odborov. S svojo aktivnostjo je k sodelovanju pri različnih vaških projektih pritegnil veliko domačinov. Jože Žele si je s svojim požrtvovalnim delom na področju razvoja turizma ter utrjevanja kulturne zavesti zaslužil, da mu podelimo priznanje torej plaketo občine Pivka, ki jo je sprejeli družina pokojnega Jožeta Želeta.
Hčerka Tanja Žele se je za priznanje v imenu vse družine zahvalila in dejala, da bodo plaketo postavili na tisto častno mesto, kamor bi ga postavil oče, če bi bil živ, in ki bi po tem priznanju še bolj zagnano opravljal vse svoje številne prostovoljne dejavnosti.
Naziv častnega občana Občina Pivka podeljuje posameznikom, ki so s svojim dolgoletnim delom pomembno prispevajo k razvoju in dosežkom na raznih področjih človekove ustvarjalnosti oziroma k ugledu in razvoju občine. Naziv častnega občana Občine Pivka za leto 2016 je prejel g. Drago Štunf.
Drago Štunf se je rodil 1953 leta v Ljubljani. Svoja mladostna leta je preživel v Jelšanah, kasneje pa se je z družino preselil v Podgrad. Po trinajstih letih bivanja v Podgradu se je preselil v Petelinje, kjer živi še danes. Že v Podgradu je bil družbeno aktiven, v sodelovanju z etnološkimi strokovnjaki in vaščani je oživel pustne šeme škoromate. Bil je aktiven član nogometnega kluba Plama in balinarskega kluba Plama Podgrad, kjer je pomagal pri izgradnji nogometnega igrišča in balinišča. Za svoje zasluge je dobil tudi državno priznanje.
Po preselitvi v Petelinje leta 1992 se je pričel športno, kulturno in družabno angažirati tudi v Pivki. Včlanil se je v balinarski klub, kjer deluje kot igralec, organizator turnirjev ter balinarskih in drugih družabnih srečanj. Vsa leta opravlja tudi delo tajnika Balinarskega kluba Pivka Orlek Oro met . Bil je glavni, odgovorni organizator izgradnje novih balinarskih polj ter eden glavnih akterjev pri postavitvi balinarske dvorane v Pivki. Leta 2014 je aktivno sodeloval pri njeni energetski sanaciji.
Ves čas tudi aktivno balina in tekmuje na lokalni in državni ravni. V zadnjih dveh letih je v balinanju osvojil bronasto v enojkah in srebrno odličje v igri v krog za posameznike na državnem prvenstvu. Z leti postaja vse boljši in boljši.
V svoji vasi Petelinje je bil dva mandata aktiven član vaške skupnosti. Kot predsednik organizacijskega odbora je od leta 1999 do leta 2009 organiziral in vodil tradicionalni Petelinjski tek. Bil je predsednik športne zveze Pivka, zdaj pa opravlja funkcijo tajnika. Bilj je ustanovitelj SD v Pivki in mu od 2002 do 2014 tudi predsedoval.
Med leti 2006 do 2014 je bil član občinskega svet občine Pivka. Deloval v najrazličnejših komisijah in odborih in jim tudi predsedoval. Še posebej je bil aktiven kot predsednik komisije za pobratenje občine Pivka z Občino Durach. Aktivno deluje tudi v društvu Most.
Drago je znan po svoji družabni naravi. Med leti 2002 do 2008 je imel tudi ansambel, ki se je imenoval Ansambel Štunf banda band.
Drago Štunf je vse svoje delo opravljal prostovoljno, z vso odgovornostjo in srcem , v korist ljudi in kakovostnejšega življenja. Drago je vedno pripravljen pomagati, je strpen in pošten. S svojim delom je veliko pripomogel k prepoznavnosti Občine Pivka, zato si zasluži naziv častni občan občine Pivka.
Drago Štunf je številnemu občinstvu povedal, da se s spominja, kako se je pred 50 leti na poti iz Jelšan proti Ljubljani vozil skozi Pivko, ki je bila tedaj dolg, hladen, zdolgočasen kraj, v katerem nikoli ne bi mogel živeti. A živeti je prišel prav v ta kraj. Številni njegovi prijatelji in znanci se zdaj s kančkom zavisti čudijo, kaj vse se je v Pivki zgradilo in kako se v Pivki ves čas nekaj dogaja.
Letošnji prejemniki občinskih priznanj v družbi župana in podžupana občine Pivka
Proti koncu prireditve so nastopili še najmlajši otroci iz Vrtca Pivka pod vodstvom vzgojiteljic Tanje in Tine in zaplesali ljudska plesa Ob bistrem potoku je mlin in Preljuba mi soseda. Na harmoniki jih je spremljala Barbara Boštjančič.
Vaški klepetulji z OŠ Košana Neli in Manca sta nas skupaj s svojo mentorico Marijo Mršnik popeljali v preteklost, čisto na koncu pa je nastopil tudi harmonikarski orkester Glasbene šole Postojna. Zaigrali so nam de Haanovo Prijatelji za vedno, za zaključek pa Avsenikovo avtocesto. Vodila jih je Karmen Krapež.
Foto: Simon Avsec