Kurjenje na prostem
Pred vrati je pomlad, čas za obrezovanje sadnega drevja, urejanje zelenjavnega vrta in cvetličnih gredic.
Prebivalce občine Pivka obveščamo, da je tako imenovani »zeleni vrtni odpad«, med katerega spadajo npr. odpadno vejevje, trava, listje, stara zemlja lončnic, rože, plevel, gnilo sadje, stelja malih rastlinojedih živali, lesni pepel, žaganje in lesni odpadki v urbanem okolju (v naseljih, po vrtovih), strogo prepovedano kuriti, prav tako pa tudi odlagati v objektih oziroma na zemljiščih, ki niso temu namenjena. Za kršenje določil Odloka o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Pivka, je predvidena globa v višini 400,00 eur. Sežiganje odpadkov je prepovedano tudi z Uredbo o odpadkih, katere nadzor opravljajo inšpektorji, pristojni za varstvo okolja.
Izjema so materiali, ki nastajajo kot stranski produkt kmetovanja ali gozdarjenja in se uporabljajo za nadaljnjo oskrbo kmetijskih zemljišč ter ne škodujejo okolju in ne ogrožajo človekovega zdravja. (npr. pridobivanje pepela kot sredstvo za gnojenje, na kmetijski površini izven naselja).
Uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju pod določenimi pogoji sicer dovoljuje tudi kurjenje v naravnem okolju (kamor spadajo tudi prvomajski kresovi), vendar je potrebno dosledno upoštevati določila, da: se kurišče zavaruje – obdano mora biti z negorljivim materialom, območje mora biti očiščeno vseh gorljivih snovi v oddaljenosti vsaj meter od zunanjega roba kurišča, kurišče mora biti nadzorovano ves čas kurjenja, po končanem kurjenju je ogenj potrebno pogasiti, ostanke kurjenja pa, če je mogoče, prekriti z negorljivimi snovmi.
Pred kurjenjem je potrebno spremljati tudi vreme, saj se ob premočnem vetru (več kot 20 km/h ali sunkih več kot 40 km/h) ne sme kuriti, oziroma je s kurjenjem potrebno prenehati.
Skupna občinska uprava občin Postojna, Cerknica, Pivka, Loška dolina in Bloke