OTVORITEV RAZSTAVE V OKVIRU PROJEKTA CULTURECOVERY
Na Stari Sušici smo včeraj predali namenu interaktivno razstavo z naslovom Delčki nesnovne kulturne dediščine na Pivškem. Gre za izviren, kreativen ter interaktiven pristop k prikazu dela pivške nesnovne dediščine. Interaktivna razstava, ki jo bomo selili tudi v druge kraje občine, je nastala v okviru projekta Culturecovery.
Poleg delavnic, ki smo jih skupaj z različnimi strokovnjaki in prebivalci Občine Pivka do sedaj že izvedli v okviru projekta je bil med drugim izdelan koncept učinkovitega in trajnostnega modela upravljanja dediščine s pomočjo ekomuzejev, izvedli smo akcijo obnove suhega zidu na Kalu, izvedli smo tudi sklop treh treningov, na katerih smo usposabljali Pivške turistične vodnike, pripravili akcijski načrt za ohranjanje nesnovne kulturne dediščine na Pivškem s pomočjo Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer, lotili smo se popisovanja in zbiranja nesnovne kulturne dediščine, … Ena od načrtovanih in že izpeljanih aktivnosti v projektu je bila tudi oblikovanje in izdelava interaktivne predstavitve, čemur je sedaj v decembru sledila še otvoritev razstave z naslovom Delčki nesnovne kulturne dediščine na Pivškem.
Vsebine razstave smo pripravili v sodelovanju z lokalnim prebivalstvom, etnologom Markom Dolesom, VASCOM Zavodom za informiranje in videoprodukcijo, STUDIO PROTEUS, d.o.o., Zavodom TV Galeja Ilirska Bistrica in fotografom Simonom Avscem. Za vodenje in organizacijo sta skrbeli Katarina Česnik in Polona Vadnjal, obe vodji projekta na Občini Pivka, ob sodelovanju Tanje Avsec iz Lokalnega pospeševalnega centra Pivka. Vsebine razstave je oblikovala Barbara Kogoj, za izvedbo in postavitev je poskrbelo podjetje GEAART, d.o.o.. Nadvse pomembno pa je poudariti tudi sodelovanje Občine Pivka z Božo in Otmarjem Pečko iz Stare Sušice, saj je razstava svoj prostor dobila v Etnološki zbirki pri Zgonarjevih.
V naši predstavitvi smo skušali predstaviti še žive običaje na Pivškem, torej različne prakse, vedenja in znanja, ki smo jih predstavili po letnih časih - zima (obhodniške prakse: tepežkanje, koledovanje, pustovanje, …), pomlad (Brkinske praskanke, Velika peka), poletje (zdravilne rastline – navezava na kresni čas, shodi) in jesen (pripovedovanje zgodb, pravljic in pripovedk). Razstava je interaktivna v smislu, da lahko gledalec prikazano ne samo prebere, temveč tudi posluša, gleda, se predmetov dotakne in s tem prikazano tudi lažje začuti, se zamisli, obuja spomine in primerja z običaji v kraju, iz katerega prihaja.
V kulturnem programu so nastopile Vaške klepetulje z Osnovne šole Košana in pevci Košanskega okteta.