Častni občan Občine Pivka - Boris Pahor
Pisatelj, rojen 26. avgusta 1913 je dal s svojim osebnim pričevanjem in literarnimi deli slovenski, zamejski in evropski družbi, izjemen prispevek. Zaradi svoje prisotnosti ob vseh razdejanjih dvajsetega stoletja, se pisatelj v svojih delih pristno in doživeto dotika grozot fašističnega in nacističnega preganjanja, priča o bridkih izkušnjah pod komunizmom, dosledno zavrača vse tri totalitarizme dvajsetega stoletja in zagovarja nujo po slovenski demokratični državi. Njegova življenjska spoznanja temeljijo na trpljenju in težkem življenju primorskih Slovencev pod fašizmom, nacizmom in komunizmom, kažejo pa se v dostojanstvu in pogumni osebnostni drži. Krasijo ga namreč »stare« vrednote, kot so resnicoljubnost, načelnost in pogum. Je vztrajni zagovornik nacionalnosti kot primarne socialne identitete.
Boris Pahor velja za enega najpomembnejših živečih pisateljev v slovenskem jeziku in je tudi eden najbolj prevajanih slovenskih pisateljev. Gospod Pahor je po rodu tržaški Slovenec, po materi izvira iz pivških krajev, zato je v Mali Pristavi preživel pomemben del obdobja svojega otroštva.
Na pivško se rad vrača. Pogosto obišče svoje sorodnike v Mali Pristavi, zavije na pokopališče v Šmihelu, mimogrede pa se ustavi tudi v domači gostilni in kakšno reče z domačini. Boris Pahor je bil slavnostni govornik ob 130-letnici vseslovenskega tabora na Kalcu, dvakrat je bil v Pivki tudi gost »Pogovorov pod lipo«.
Občini Pivka je bilo v veliko čast, da je imela možnost gostiti in nagraditi z nazivom častnega občana tako izjemnega Slovenca, ki se v Pivko rad vrača in je tu sprejet za domačina.