Sociala in zdravstvo
Socialno varstvo
Zakon o socialnem varstvu nalaga občinam, da zagotavljajo mrežo javne službe za osebno pomoč in pomoč družini na domu. Občina Pivka zagotavlja izvajanje teh programov preko Centra za socialno delo Primorsko Notranjska - enota Postojna - https://www.csd-slovenije.si/csd-primorsko-notranjska/ . Z vlogo za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev (obrazec je v seznamu dokumentov spodaj) uveljavljate naslednje pravice: otroški dodatek, denarna socialna pomoč, varstveni dodatek in državna štipendija ter znižano plačilo vrtca, subvencija najemnine, pravica do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev in pravica do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje.
Pomoč na domu (obrazec prošnje je v seznamu dokumentov spodaj), ki jo izvaja Center za socialno delo, je sestavljena iz različnih oblik organizirane praktične pomoči in uslug, s katerimi se upravičencem vsaj za določen čas nadomesti potrebo po institucionalnem varstvu. Pomoč je namenjena občanom, ki imajo zagotovljene bivalne in druge pogoje za življenje, vendar se zaradi starosti ali hude invalidnosti ne morejo oskrbovati in negovati sami, njihovi svojci pa take oskrbe in nege ne zmorejo ali zanjo nimajo možnosti. Storitev obsega gospodinjsko pomoč, pomoč pri vzdrževanju osebne higiene in pomoč pri ohranjanju socialnih stikov, dostavo kosil, ipd. Uporabniki pomoči na domu prispevajo k storitvi skladno z višino lastnih dohodkov. Storitev pomoči na domu je zelo dorbo razvita, saj je delež vključenih nad državnim povprečjem.
Za pomoč materialno in socialno ogroženim občanom ima občina ustanovaljeni dve komisiji:
- Komisija za ugotavljanje upravičenosti do denarne pomoči (obravnava vloge za osnovnošolske otroke, ki nimajo zadostnih sredstev za obvezne dejavnosti, ki dopolnjujejo pouk in jih organizira šola; šole v naravi, tabori ipd.)
- in Komisija za socialna vprašanja in stanovanjske zadeve, ki obravnava denarne pomoči za družine in posameznike ter vprašanja, ki se nanašajo na stanovansjko problematiko.
Občini Pivka vsako leto iz občinskega proračuna sofinancirajo socialni in zdravstveni programi ter programi humanitarnih in neprofitnih organizacij.
Na področju sociale se izvajajo številni projekti; Starejši za starejše, Pomoč invalidom, Občina prijazna starejšim, program Sopotniki, Popoldan v Pivki ipd.
Zdravstvo
Zdravstvena dejavnost v občini se v pretežnem delu izvaja v zasebnih ambunatah. Imamo tri zasebne ambulante splošne oziroma družinske medicine, dva zobozdravnika za odrasle ter zobozdravnico za otroke in mladino. Poleg tega v občini deluje tudi pediatrična ambulanta v okviru Zdravstvenega doma dr. Franca Ambožiča Postojna - https://www.zd-po.si/ .
Ker je večji del zdravstvene službe v Občini Pivka organiziran preko zasebnikov, je Občina Pivka kot soustanoviteljica Zdravstvenga doma dr. Franca Ambožiča Postojna omejena le na službe v zdravstvenem domu, ki jih nima organiziranih na svojem območju skladno z zakonom, ki ureja zdravstveno dejavnost in v tem obsegu prevzema tudi pravice in odgovornosti ustanoviteljice.
Zasebne ambulante v Pivki so:
Zasebna splošna ambulanta Nardo Stegel, dr. med. - FEBRIS D.O.O. - http://febris.si/
Zasebna splošna ambulanta - Garmuš Sonja, dr. med. - https://www.ambulanta-garmus.si/
Zasebna splošna ambulanta - Dragana Perušina Đukić - http://www.ordinacija-dukic-pivka.net/
Zasebna dejavnost patronaža in nega na domu - Milena Marković
Zasebna zobna ambulanta - Marin Juričev, dr.den.med.
Zasebna zobna ambulanta - Meta Česnik dr. dent. med. - http://zobozdravstvo-mc.si/
Zasebna zobna ambulanta za otroke in mladostnike - Nina Kraševec, dr. dent.med..
Pediatrična ordinacija se izvaja v okviru ZD POSTOJNA: Jelena Pajović, dr.med.,spec.druž.med - https://www.zd-po.si/service/otroski-dispanzer-2/
Podrobni kontakti so v spodnji prilogi.
Z Zdravstvenim domom občina sodeluje tudi v okviru preventivne dejavnosti, v letu 2018 ja zaživel Center zdravja, ki izvaja številne preventivne delavnice, posvetovalnice in programe za zdravo življenje.
Katalog informacij
V okviru operacije »Nadgradnja in razvoj preventivnih programov ter njihovo izvajanje v primarnem zdravstvenem varstvu in lokalnih skupnostih« je pod okriljem Centra zdravja ZD Postojna nastal KATALOG INFORMACIJ OBČINE POSTOJNA IN OBČINE PIVKA.
Dokument je nastal v okviru projekta "Model skupnostnega pristopa za krepitev zdravja in zmanjševanja neenakosti v zdravju v lokalnih skupnostih". Projekt se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje kohezijske politike v programskem obdobju 2014-2020, in sicer v okviru 9. prednostne osi "Socialna vključenost in zmanjševanje tveganja revščine". Projekt je sofinanciran s strani Evropskega socialnega sklada (80 %) in nacionalnega sofinanciranja (20 %).
V tem dokumentu so navedene vse inštitucije, ki so se odzvale povabilu za objavo svojega delovanja v Katalogu informacij Občine Postojna in Občine Pivka. Izdajatelj kataloga ne odgovarja za objavljeno vsebino inštitucij, ki so vključene v ta katalog.
Lekarniška dejavnost
Je organizirana v okviru javnega zavoda Kraške Lekarne Ilirska Bistrica - https://www.kraske-lekarne.si/ .
Ustanoviteljice zavoda so: Občina Divača, Občina Ilirska Bistrica, Občina Komen, Občina Pivka, Občina Postojna in Občina Sežana. Zavod opravlja lekarniško dejavnost kot javno službo, ki zagotavlja preskrbo prebivalstva ter zdravstvenih ter drugih organizacij z zdravili.
Preskrba z zdravili obsega izdajo zdravil na recept in brez recepta ter magistralno pripravo zdravil in svetovanje o varni uporabi zdravil.
Lekarna Pivka se nahaja v Zdravstveni postaji Pivka.