16. oktober – svetovni dan oživljanja
Ob Svetovnem dnevu oživljanja Rdeči križ Slovenije po vsej Sloveniji organizira številne brezplačne tečaje in predstavitve oživljanja. Včeraj je ekipa NMP Postojna na Titovem trgu v Postojni pripravila prikaz temeljnih postopkov oživljanja. Osrednji cilj vseh aktivnosti je ozaveščanje o pomenu hitre prepoznave ter ukrepanja v primeru srčnega zastoja in širjenje znanja in veščin temeljnih postopkov oživljanja z uporabo defibrilatorja.
Prvi korak je prepoznavanje. Če se oseba ne odziva in ne diha, gre za srčni zastoj.
Drugi korak je klic na številko 112, kjer nam bodo dispečerji pomagali z navodili, kako oživljati, in kje je najbližji defibrilator oziroma AED.
In tretji, nemudoma začnemo s stisi prsnega koša - na sredini prsnega koša z globino od 5 do 6 centimetrov in s frekvenco 100 stisov na minuto. To počnemo do prihoda reševalcev in če je le mogoče tudi s pomočjo defibrilatorja. Za njegovo uporabo so nam v pomoč slikovna in zvočna navodila defibrilatorja, pomagajo pa nam lahko tudi dispečerji na telefonski številki 112.
V občini Pivka je nameščenih 22 avtomatskih eksternih defibrilatorjev (AED). Lokacije boste našli tukaj. Te naprave so posebej zasnovane za laično uporabo – prepoznajo srčni zastoj in z električnim sunkom pomagajo ponovno zagnati srce. Če AED uporabimo v 3–5 minutah po zastoju, lahko možnosti za preživetje osebe povečamo za več kot 50 %!