Čajanka z Rudolfom Maistrom
V čitalnici knjižnice v Pivki je Kulturno društvo Lipa Pivka skupaj s knjižničarko Dartanielo Stegel pripravilo čajanko, posvečeno 150-letnici rojstva in 90-letnici smrti velikemu Slovencu Rudolfu Maistru. Zanimivo je, da delček njegove osebne družinske zgodovine sega tudi na Pivško. Njegova žena izhaja iz Kala iz družine Mankoč, na to dejstvo nas je opozoril zvesti obiskovalec čajank Branko Fatur. Rudolf Maister je bil rojen v Kamniku, svoje pomembno življenjsko delo je opravil v Mariboru, življenje pa je zaključil na Rakeku, umrl je iznenada dokaj mlad, Slovence je njegova smrt zelo pretresla. Pokopan je v Mariboru, njegov pogreb pa je bil silno veličasten, saj se mu je poklonilo veliko število ljudi od vsepovsod.
Leta 1918 je general Maister s pogumno in odločno akcijo odvzel Nemcem upravljanje Maribora in s tem severovzhodnega dela Slovenije. Sledil je čutu dolžnosti in odgovornosti ter v pravem zgodovinskem trenutku svojo vojaško kariero zastavil za pravi cilj. Poleg vojaške suknje pa je bil slikar in poet. Ljubil in negoval je slovenski jezik in tudi s svojo poezijo in bogato zasebno knjižnico veliko prispeval k bogastvu materinščine, ki mu je predstavljala temelj in steber slovenske istovetnosti, na kateri je gradil svoje vojaške uspehe.
Zelo pomembno propagandno sredstvo so bile v tistem času Gasparijeve razglednice iz zbirke Vojska v slikah, ki so nastale med prvo svetovno vojno in plebiscitno kampanjo. Manj znano pa je, da je pri omenjeni zbirki vojnih razglednic z dvema pesmima sodeloval tudi Rudolf Maister. (Krvavo sonce in Rožmarin). Na čajanki smo si lahko ogledali tudi nekaj Gasparijevih razglednic s tematiko iz 1. sv. vojne. Udeleženci čajanke so sklenili pogovor o Rudolfu Maistru s trditvijo, da je imel v pravem trenutku razum, pogum in odločnost z mislijo na slovensko prihodnost, ki je postala naša sedanjost, lastna država, samostojna Slovenija.
Irena Margon
foto: Dartaniela Stegel