16 dni akcij proti nasilju nad ženskami
Nasilje nad ženskami ostaja pereč družbeni problem, ki prizadene ženske v vseh okoljih, ne glede na kulturne, ekonomske ali politične okoliščine. Po podatkih Državnega statističnega urada tri četrtine žensk od dopolnjenega 15. leta starosti doživijo nasilje v partnerskem odnosu, pri čemer so ženske trikrat pogosteje žrtve kot moški in pogosteje doživljajo hujše oblike nasilja.
Svetovna zdravstvena organizacija nasilje izpostavlja kot resen javnozdravstveni problem in kršitev človekovih pravic žensk, ob tem pa poudarja, da je nasilje mogoče preprečiti. Pomembno je preseči stereotipe in mite, ki nasilje opravičujejo ali ga obravnavajo kot zasebno zadevo. Ključno je vzpostaviti sistemsko podporo in širiti ozaveščenost o ničelni toleranci do vseh oblik nasilja.
Žrtve težko same poiščejo pomoč, zato jim pomagajmo
"Nasilje v družini je prepovedano in je kaznivo dejanje. Vsak človek ima pravico, da živi v varnem okolju, kjer ne bo izpostavljen nasilnim dejanjem. Za žrtve, še posebno za tiste, ki so že več let v nasilnem okolju in imajo posledično zaradi tega okrnjeno socialno mrežo in finančno stanje, je izhod iz nasilnega odnosa izredno težak korak. Pogosto je žrtve strah, počutijo se osramočene, razočarane, jezne, bojijo se maščevanja povzročitelja. Včasih same ne zmorejo tega koraka. V takih primerih v policiji pozivamo vse, ki ste seznanjeni s primeri nasilja v družini, da v imenu žrtve podate prijavo in ji tako pomagate pri izhodu iz težke situacije," opozarjajo pri Policiji.
Prijavite nasilje v družini, pokličite na 113!
V policiji vsako prijavo nasilja v družini strokovno in zakonito obravnavamo v skladu s svojimi pristojnostmi. Žrtve ali priče nasilja lahko prijavo nasilja podajo na najbližji policijski postaji, na telefonski številki policije za klic v sili 113, preko spleta ali preko elektronske pošte. |