Fotografska razstava sestri Mari v poklon
V petek, 13. decembra, je bil v galeriji Krpanovega doma izjemen in prijeten kulturni dogodek, otvoritev fotografske razstave, avtorice Irine Vdovenko, doma iz Litve, ki že vrsto let s svojo družino živi na Jurščah. Idejo za razstavo je dobila ob obiskovanju naše občanke, ki je doživela skoraj 103 leta. To je bila gospa Mara Moravec, medicinska sestra iz Petelinj, ki je v svoji hiši prebivala svoja stara leta skoraj do konca življenja. Zadnje štiri mesece je preživela v Domu upokojencev Postojna. Prej pa so ji na njenem domu delali družbo in ji pomagali člani prostovoljskega društva Hospic, redno jo je obiskoval njihov član Aleksander, njena dolgoletna oskrbovalka Tea Bole, zadnji dve leti pa je k njej prihajala gospa Nataša iz Ukrajine, ki je s sabo povabila tudi Irino. Kot dobra fotografinja je ob pogovorih s sestro Maro naredila kar precej posnetkov. Dobro sta se razumeli, saj je Irina imela tudi lep odnos in občutek za starejše. Po Marinem stotem rojstnem dnevu je tudi Ernest Margon pogosto obiskoval in sestro Maro ob nedeljah peljal k sveti maši, kar jo je zelo veselilo, kot je bila vesela kavice, ki sta jo spila v pivški kavarni. Na dan otvoritve je bil ravno en mesec, kar je umrla, tako je bila otvoritev razstave pravi spomin nanjo.
V uvodu je Tine Sotlar na trobento zaigral Vilharjevo pesem Zagorski zvonovi. Nato je številne obiskovalce pozdravila in zaželela še več kulturnih dogodkov in vse dobro v novem letu direktorica Zavoda za turizem Pivka Jana Gržinič. Kulturni program sem oblikovala in vodila Irena Margon. »Skozi življenje mnogih ljudi greš, kaj puščaš za sabo, kaj daš, ko vstopaš v njihova življenja, kaj vzameš …«, je izpovedala pesnica Mila Kačič, misel, ki velja tudi za sestro Maro. Dr. Nikolaj Kinkela, ki je že od otroških let poznal sestro Maro, saj je celo delovno dobo delala z njegovim očetom dr. Adolfom Kinkelo v ambulanti, je odstrl paleto spominov nanjo. Povedal je, kako resna in stroga ter urejena je bila, znala pa je biti tudi šaljiva. Drugi prijatelj sestre Mare je bil Ernest Margon, ki jo je obiskoval predvsem v zadnjih letih in v njej obudil veliko življenjskih spominov in dogodkov, saj je imela vse do konca odličen spomin. Vse življenje jo je žalostil spomin na tragedijo, ko je bil njen 18-letni brat Miloš ubit v Krimski jami. Obiskala je kraj tega grozovitega dejanja pri 102 letih in doživela trenutek, ki bi mu lahko rekli spravno dejanje, saj je odpustila morilcem.
Sledil je bogat kulturni program s prepletanjem pesmi, glasbe in poezije, vse to je imela sestra Mara rada. Pevska skupina Studenec je pela ljudske pesmi ob vodenju Irene Rep, mlada flavtistka Julija Cevec je odlično zaigrala skladbo Pan in pastirji skladatelja Julesa Mouqueta, Peter Lavrih pa je doživeto interpretiral recitiral Pavčkove, Kačičeve in Udovičeve poezije.
Pred odprtjem razstave je avtorica Irina Vdovenko z izbranimi, iskrenimi besedami čustveno in doživeto opisala srečanja in stike s sestro Maro, ki ji je poleg prijaznega pogleda in vedenja nudila tudi bogastvo misli in življenjskih izkušenj. Tudi v fotografijah, nastalih v zadnjem letu Marinega življenjskega popotovanja, je mogoče videti značaj gospe, ki ji je bilo dano dolgo, pestro in duhovno bogato življenje. Domiselno je razstavo postavil kurator in predsednik Centra sodobne umetnosti Pivka Bagrat Arazyan.
Razstavo in druženje sta omogočila Občina Pivka in Zavod za turizem Pivka, program ob otvoritvi pa je pripravilo Kulturno društvo Lipa Pivka. Razstava bo na ogled do srede januarja.
Irena Margon
Foto: Bagrat Arazyan