Jaslice v Košani
Cerkev sv. Štefana v Dolnji Košani krasijo jaslice, ki jih je ustvaril Milan Mozetič s pomočjo sovaščanov. Jaslice, ki so med največjimi jaslicami v cerkvah na Primorskem, slovijo po prepletanju božične zgodbe in slovenske kulturne dediščine. Vsako leto privabijo številne obiskovalce od blizu in daleč. Jaslice izstopajo zaradi etnološkega pridiha, saj so v njih upodobljeni elementi, značilni za slovensko krajino. Osrednji del zavzema sveta družina, umeščena v votlino, ki simbolizira kraške jame, značilne za Slovenijo. Ob tem so postavljeni kozolec, hiša krita s slamo, kovačija, mlin in žaga, ki se navezujejo na lokalno tradicijo in območje reke Reke. Letos je Mozetič dodal še cerkvico na hribu, ki ponazarja tipično podobo slovenske krajine. Celotno postavitev dopolnjujejo potoki, ki poudarjajo vodnatost dežele, in skrbno načrtovana razsvetljava, ki dodatno poudari detajle.
Izdelava jaslic je trajala več kot mesec dni. Mozetič, ki jaslice ustvarja že od mladih nog, prične z delom konec novembra. Pri tem uporablja naravne materiale, kot so les, mah in papir. Vsak del ureditve je zahteven, še posebej razsvetljava, ki je daljinsko vodena in zahteva več dni dela, pojasnjuje Mozetič.
Mozetičeve jaslice niso zgolj okras cerkve sv. Štefana, temveč simbol miru in povezanosti. V teh časih konfliktov je pomembno, da širimo mir, poudarja avtor. Razgrnjene so čez oltar in po obeh vrstah klopi, kar ustvarja občutek, da sveta družina objema vse obiskovalce.
Jaslice si lahko ogledate do svečnice, 2. februarja. Obiskovalci bodo v Mozetičevem delu našli ne le poklon božičnemu času, temveč tudi ljubezen do slovenske tradicije in umetnosti.