Prva postavljena hišna imena v občini Pivka
Hišna imena so lastna imena hiš in označujejo hiše, njihove prebivalce in njim pripadajočo posest. Pogosto ostajajo precej nespremenjena skozi čas kljub menjavi lastnikov ali njihovih priimkov. So pomemben element kulturnozgodovinskega spomina skupnosti, predvsem v lokalni skupnosti. Sovaščani pa tudi drugi se med seboj najpogosteje prepoznavajo prav s hišnimi imeni. Posameznika hišno ime spremlja vse življenje in ima pri njegovi identifikaciji lahko pomembnejšo vlogo kot priimek. Stara hišna imena so najbolj znana znotraj posameznega naselja, lahko pa tudi širše, saj so nekatera hišna imena dosegla svojo prepoznavnost celo na regionalni ali nacionalni ravni, še posebej v današnjem času, ko postajajo kmetije turistično in gostinsko zanimive destinacije.
Hišna imena se ohranjajo z ustnim izročilom, pisnimi dokumenti ali oznakami. Starejši prebivalci jih z vsakodnevno komunikacijo prenašajo na mlajše. Še najbolj je ta prenos izrazit pri medgeneracijskih stikih znotraj posamezne družine. Nekoč so na vasi živeli vsi, stari in mladi, kasneje so se mladi izseljevali in odhajali v mesta. Hiše, ki so se praznile, so lastniki začeli prodajati, prihajali so novi lastniki. S hišo so ponavadi pridobili tudi hišno ime, ki so ga ohranili. Mlajši rodovi ali novi lastniki še uporabljajo hišno ime, vprašanje pa je, če se ne bo kje izgubilo, ko bodo hiše spet dobile nove lastnike. Zato je potrebno hišno ime zapisati z zgodbami ob imenu, ljudem pa omogočiti, da ime izpostavijo na hiši poleg hišne številke ali poljubno. Čas nastanka hišnih imen je težko določljiv, najbrž so nastala pred samimi priimki. Hišna imena smo poiskali v župnijskih knjigah (status animarum) v škofijskem arhivu v Kopru in seveda na terenu med ljudmi. Zapisana so od konca 18. stoletja in se niso veliko spreminjala. Ohranjanje hišnih in ledinskih imen predstavlja pomemben del jezikovno-kulturnega izročila občine, v kateri živimo. Avtentičen zapis imen ohranja našo identiteto, kulturo in jezik naših prednikov.
Temu cilju je sledilo Društvo za krajevno zgodovino in kulturo Lipa Pivka. V letu 2024 smo uspeli zbrati, urediti in izdelati hišna imena v dveh vaseh naše občine, v Veliki Pristavi in na Suhorju. Vaščani so se razveselili, saj je zdaj tudi v pisni obliki ohranjen spomin na hišno ime, ki so ga do sedaj sprejemali le kot ustno izročilo. Skupaj z vaščani bomo popisali še ledinska imena, ki so še v uporabi in jih zabeležili v zemljevide.
S projektom Popis ledinskih in hišnih imen na območju občine Pivka bomo nadaljevali v prihodnjih letih, saj projekt zahteva več časa.
Irena Margon, preds. KD Lipa
Foto: Igor Engelsberger – Grganavi - Suhorje