ŽLED PONOVNO – V BESEDI IN FOTOGRAFIJI
Desetega decembra so se v Kulturnem društvu Lipa Pivka ponovno spomnili tistih letošnjih februarskih dni, ko je našo pokrajino objel žled, ki je prinesel obilico težav in skrbi, hkrati pa je narava pokazala veličastno lepoto in svojo silno premoč. Pripravili so zanimiv in pester kulturni večer s predstavitvijo edinstvene knjige z naslovom ŽLED, ki je izšla v založbi Fran v Celovcu.
Z založnikom Francem Merkačem in soavtorico in lektorico Andrejo Blažič Klemenc se je pogovarjala predsednica društva Lipa Irena Margon. Gospod Merkač je povedal, kako je dobil idejo, ko se je vozil mimo opustošenih gozdov na Postojnskem, da bi morda ljudje kaj zapisali in povedali, kako so doživljali tisti čas. Z Andrejo Klemenc sta razpisala natečaj za fotografske in literarne prispevke. Doživela sta velik odziv iz cele Slovenije in nato izbrala prispevke, ki so najbolj verodostojno in kronološko ali s čustvene plati zajeli takratno dogajanje. Na kulturni večer so bili povabljeni tudi besedni ustvarjalci, ki so kar sami prebirali odlomke svojih zgodb. Poleg Pivčanke Milene Žvokelj so odlomke iz svojih literarnih prispevkov prebrali Adis Knafelc Rupnik, Jože Omerzu, Matilda Škrlj, Vanda Šega in Darko Muhič, podpredsednik Gasilske zveze Slovenije.
Knjiga pa vsebuje tudi lepe, veličastne fotografije, ki so delo različnih avtorjev. Fotografijo na naslovnici knjige in še več fotografij je prispevala domačinka gospa Mojca Požar Štunf, ki je spregovorila, na kakšen način dokumentira in kaj fotografija pove. Včasih celo več, kot v resnici opazi človeško oko. Pogovor in pripovedovanje je popestril še Moški pevski zbor Pivka pod taktirko zborovodje Marcela Štefančiča , gospod Štefančič pa je doživeto recitiral zanimivo pesem o žledu, ki jo je tisto čarobno jutro napisala njegova žena Ana, ki je bila pod vtisom ledene lepote. Na Pivki imamo seveda srečo, da pod Sveto Trojico prebiva prav imeniten mož. Obiskal nas je sam Martin Krpan (zaigral ga je Andrej Godina), ki je na šaljiv način primerjal žled izpred sto let z letošnjim, ki nas je prizadel. Pred sto leti ljudje niso imeli toliko škode, saj še ni bilo elektrike in vsega, kar je povezano z njo. Obtičali so doma in počakali, kdaj bo topleje. Mi pa smo izgubljali glavo…
V prijetnem vzdušju so se številni obiskovalci zadržali še več časa in ob kapljici nazdravili v prihodnje, številni pa, ki so kupili tudi knjigo, bodo imeli spomin in opomin na muhasto naravo, ki jo je zagodla v lepem delu Slovenije, predvsem pa na Pivškem.
Irena Margon
Foto: Ernest Margon