Spoznavanje ekosistemskih storitev na Pivškem in kmetiji Jernejevi
28. marca so študentje Višje strokovne šole Biotehniškega centra Naklo v okviru EIP projekta Prispevek kmetij k blaženju in prilagajanju na podnebne spremembe preko koncepta ekosistemskih storitev obiskali Krajinski park Pivška presihajoča jezera ter kmetijo Jernejevi. Namen strokovne ekskurzije je bil spoznavanje naravne dediščine, trajnostnih praks in pomena ekosistemskih storitev v lokalnem okolju.
Naravne danosti in pomen jezer
Ogled Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer in Krajinskega parka (KP PPJ) je potekal v sodelovanju z Zavodom za turizem Pivka, ki je projektni partner in Občino Pivka, ki upravlja zavarovano območje narave.
Vodja krajinskega parka Tadej Kogovšek je študentom podrobneje predstavil geološke in hidrološke značilnosti območja. Poudaril je posebnosti kraške pokrajine, kjer se jezera ob večjih padavinah napolnijo, nato pa ob ugodnih razmerah znova presahnejo. Ta značilna vodna dinamika – izmenjevanje obdobij poplavljenosti in suše – ustvarja edinstvene življenjske pogoje, ki omogočajo sobivanje številnih, pogosto redkih in ogroženih, rastlinskih in živalskih vrst.
Poleg ekološkega pomena so bila izpostavljena tudi ekosistemska storitve: regulacija voda – naravno zadrževanje padavinske vode in ublažitev posledic poplav, ohranjanje naravne dediščine in krajinske pestrosti ter rekreacijski in izobraževalni pomen – jezera so prostor za doživljajsko učenje, raziskovanje ter ozaveščanje javnosti o pomenu narave in njenem varovanju.
Območje Pivških presihajočih jezer je zaradi svoje naravne in kulturne vrednosti pomembno tudi za lokalno skupnost, ki v sodelovanju z različnimi partnerji išče ravnotežje med varstvom narave in razvojem trajnostnega turizma.
Praktične izkušnje na kmetiji in sodelovanje z otroki
Drugi del obiska je potekal na kmetiji Jernejevi, kjer so študenti sodelovali pri različnih aktivnostih, povezanih z ohranjanjem naravnega okolja in ekosistemskih storitev. Ob delu na terenu – od urejanja gozdnega roba, prepoznavanja značilnih vrst na pisanem travniku in zasaditve dodatnih dreves v visokodebelnem sadovnjaku – so se neposredno učili o pomenu trajnostnega upravljanja kmetijskih in gozdnih površin.
Kmetija Jernejevi redno vključuje elemente gozdne pedagogike v svoje dejavnosti, zato je bil obisk tudi priložnost za sodelovanje z učenci Podružnične osnovne šole Hruševje. Skupaj so preizkusili del nadgrajenega izobraževalnega programa, ki otroke spodbuja k raziskovanju in razumevanju naravnih procesov. Delo z najmlajšimi je študentom ponudilo dodatno dimenzijo izkustvenega učenja in vpogled v pomen okoljske vzgoje.
Trajnost v praksi
Obisk je bil izjemna priložnost za študente, da na terenu spoznajo, kako lahko skrb za naravno okolje in trajnostno kmetovanje pozitivno vplivata na družbo, gospodarstvo in ekosisteme. Z neposrednim stikom z dobrimi praksami so poglobili razumevanje pomena ekosistemskih storitev in vloge posameznika pri njihovem ohranjanju.
Projekt je sofinanciran iz sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja.
Zavod za turizem Pivka
Fotografije: Zdenka Žakelj, Kmetija Jernejevi in dr. Dragan Žnidarčič, BC Naklo