Zakaj je pomembno čiščenje jam?
Vabljeni na predavanje dr. Mitje Prelovška z Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU z naslovom Zakaj je pomembno čiščenje jam?
Predavanje bo v predavalnici v Krpanovem domu v Pivki, v četrtek, 23. februarja, ob 19. uri.
V Sloveniji je registriranih skoraj 15.000 jam, od tega je skoraj vsaka peta onesnažena. Delež onesnaženih je v bližini naselij in cest še večji.
Zaradi dobre prepustnosti kraške podlage predstavljajo odpadki v jamah breme za podzemno okolje, zlasti za vodo, ter potencialno nevarnost za širše onesnaženje kraških vodnih virov. Črna odlagališča v jamah pa so praviloma prikrita, zato določitev vira onesnaženja kraških izvirov ni enostavna. Prav zaradi nevarnosti onesnaženja vodnih virov, ki jo predstavljajo odpadki v jamah, je v zadnjih desetletjih, večinoma v okvirih jamarskih društev, steklo več kot 130 čiščenj kraških jam. Kljub vloženemu trudu in prizadevanjem prav z odpadki najbolj obremenjene jame ostajajo onesnažene. Čiščenje takšnih jam namreč predstavlja tudi velik finančni zalogaj.
Edina izjema pri čiščenju ene izmed bolj onesnaženih jam je Ravnica pri Jurščah, iz katere odstranjevanje odpadkov se pravkar zaključuje.