Uspešno čiščenje onesnaženih jam v Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera
V lanskem letu sta se Občina Pivka in Krajinski park Pivška presihajoča jezera odločila ukrepati glede onesnaženosti jam na območju krajinskega parka, ki predstavlja izjemno občutljivo kraško površje z nizko samočistilno sposobnostjo podzemnih voda. Izvedla sta najobsežnejše čiščenje jame v Sloveniji, jame Ravnica, ter odstranjevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev iz Matijeve jame. 10. januarja pa so v Ekomuzeju predstavili rezultate popisa onesnaženosti jam na tem območju, ki ga je izvedel Inštitut za raziskovanje krasa ZRC SAZU v sodelovanju z Jamarskim društvom Rakek in Društvom za raziskovanje jam Ljubljana. Na območju občine Pivka je 188 jam, v krajinskem parku 142, od teh so jih popisali 40, pri čemer je bilo 30 jam ugotovljenih kot onesnaženih. Po oceni strokovnjakov je v teh onesnaženih jamah 157 kubičnih metrov odpadkov.
Dr. Mitja Prelovšek iz Inštituta za raziskovanje krasa ZRC SAZU je poudaril, da so med popisom očistili pet jam, spotoma pa še tri manj onesnažene. Skupaj je tako očiščenih 27 odstotkov vseh popisanih jam. Izvedena akcija je plod dobrega sodelovanja krajinskega parka z Inštitutom za raziskovanje krasa in jamarji.
Matej Zalokar iz Jamskega društva Rakek in Matic di Batista iz Društva za raziskovanje jam Ljubljana sta predstavila način čiščenja jam. Zadovoljstvo ob doseženih rezultatih je izrazil tudi župan Robert Smrdelj, ki je poudaril pomembnost nadaljnjih prizadevanj za ohranjanje čistosti in ekološkega ravnotežja na tem občutljivem območju. Občina Pivka
Fotografije: KPPPJ, Matej Zalokar