15. junij - svetovni dan boja proti nasilju nad starejšimi
15. junij - svetovni dan boja proti nasilju nad starejšimi
15. 6. 2024
48
Ob mednarodnem dnevu nasilja nad starejšimi, ki ga obeležujemo 15. junija, Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja na problematiko večinoma skritega nasilja nad starejšimi. »Pri Varuhu zaznavamo naraščanje števila pobud v zvezi z očitki o nasilju in nehumanem ali ponižujočem ravnanju v domovih za starejše. Med njimi so žal tudi anonimne pobude, kar lahko kaže na strah pred morebitnimi posledicami prijav. Zaznavamo pa tudi nasilje svojcev nad starejšimi, ki je pogosto skrito za štiri stene in ga niti starejši sami ne prepoznajo ali pa se ga bojijo prijaviti, ker so odvisni od svojcev. Ob tem poudarjam, da moramo imeti kot družba ničelno toleranco do nasilja, zato pozivam vse, ki opazijo ali zaznajo tovrstno nasilje, naj ga prijavijo pristojnim organom,« poudarja varuh Svetina.
Starejši pogosto doživljajo zanemarjanje (npr. odtegnitev stvari, pomembnih za življenje), psihično (zmerjanje, poniževanje, žaljenje…), ekonomsko (kraje, zlorabe bančnega računa, ponareditev podpisa, prisilen podpis pogodb…), telesno (klofuta, puljenje las itd.) in spolno nasilje. Pogosteje so nasilju izpostavljene starejše ženske. Nasilje nad starejšimi najpogosteje povzročajo osebe, ki zanje skrbijo (svojci, negovalno osebje) oziroma druge bližnje osebe (vnuki, vnukinje, druge sorodnice in sorodniki).
Nasilje nad starejšimi je kršenje človekovih pravic in ga je treba v največji možni meri preprečevati, hkrati pa moramo žrtve nasilja ustrezno zaščititi.