Povabilo s Koroške
Poletje zaznamujejo različne tradicionalne prireditve, ena takih je tudi praznik slovenskih kmetov na Koroškem. Ta je prerasel v mednarodno srečanje, saj nanj prihajajo udeleženci s Koroške, Slovenije in Furlanije ter Julijske krajine. Letos se ga je udeležil predsednik Trške skupnosti Pivka Ernest Margon na povabilo občinskega odbornika in enega vodilnih koroških kmetov Franca Baumgartnerja, ki je tudi občinski odbornik v Št. Jakobu v Rožu.
Vzrok za letošnje povabilo je bilo vabilo na srečanje Šempetrov lansko leto v Pivki, ki se ga žal Korošci niso mogli udeležiti. Tudi letos jih še ni bilo na srečanju Šempetrov v Bistrici ob Sotli. Drugo leto pa planirajo priti na srečanje Šempetrov v Špeter Slovenov oz. San Pietro al Natisone v Reziji (Italija). Vabilo v Pivko je prispelo zato, ker je bila Pivka nekoč Šentpeter, da bi vzpostavili stike in morda zastavili nadaljnje aktivnosti med Pivko kot nekdanjim Šentpetrom ter seveda tudi med občinama Pivko in Št. Jakobom v Rožu. Za to je zainteresiran tudi župan Občine Št. Jakob v Rožu Heinrich Kattnig.
Letošnji kmečki praznik so pripravili v dvojezični Višji šoli za gospodarske poklice in v samostanu šolskih sester v Šentpetru / St. Petru/ pri Šentjakobu / St. Jakobu/ v Rožu in je bil že 16. po vrsti ter po oceni organizatorjev rekorden. Praznik slovenskih kmetov na dvojezičnem območju južne Koroške je organizacijski dosežek Skupnosti južnokoroških kmetov (SJK) in Kmetijske izobraževalne skupnosti na Koroškem (KIS), ki sta jima tokrat pomagala slovensko zastopstvo v občinskem svetu Šentjakob in tamkajšnje Slovensko prosvetno društvo Rož.
Zanimiv program za starejše, mlade in najmlajše se je začel z mašo, ki jo je v kapeli šolskih sester daroval šentjakobski župnik in dekan Jurij Buch, in nadaljeval s kulturnim programom, v katerem so sodelovali mešani pevski zbor Bilka iz Bilčovsa, tamburaši iz Loč in folklorna skupina Kulturnega društva Groblje pri Domžalah. Za ples je igral ansambel Podjelovški glas. Organizirana je bila kmečka tržnica z izdelki in dobrotami koroških kmetij, najbolj športno zagreti pa so lahko tekmovali v tradicionalni koroški igri, metanju škornja. Za najmlajše so pripravili otroške igre, ježo ponijev in vožnjo s kočijo.
Seveda niso manjkale številne stojnice z etnološko in gurmansko ponudbo. Sicer pa je praznik izzvenel kot medsebojno srečanje vseh generacij in več narodov s sporočilom, da je to lahko prijetno, domače in veselo. Nedeljskega srečanja sta se med številnimi gosti udeležila tudi ustanovitelj Slovenske kmečke zveze Ivan Oman in podpredsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Branko Tomažič. V Št. Petru je predsednik Trške skupnosti Pivka srečal tudi Walterja Bandlja, deželnega predsednika Sveta slovenskih organizacij v Italiji Walterja Bandlja, ki se zelo zanima pivški Park vojaške zgodovine in ostale pivške znamenitosti. Srečanje je bilo priložnost za številne stike in Korošci so izrazili željo po konkretnejših stikih z občino Pivka.
Foto: Ernest Margon