Združena vaja sil Slovenske vojske Jadranski grom
Na širšem območju letališča Cerklje ob Krki, Mirnske doline, Kostanjevice na Krki in Osrednjega vadišča Slovenske vojske Postojna bo od ponedeljka, 23., do petka, 27. septembra, potekala združena vaja enot Slovenske vojske Jadranski grom. Usposabljanje, katerega del je tudi mednarodni tečaj kontrolorjev združenega ognja, bodo podpirale posadke letala Pilatus PC-9 in helikopterja Bell 206 ter enota z minometi 60 in 120 mm, zato bo usposabljanje vplivalo na okolje, predvsem na Osrednjem vadišču Slovenske vojske (OSVAD) Postojna. Posadke z letalniki bodo območja usposabljanja preletavale v določenih intervalih ob upoštevanju vremenskih razmer in razpoložljivosti letalnikov.
Predvidene lokacije in čas usposabljanja:
· ponedeljek, 23. september, med 10. in 11. uro ter 13. in 14. uro:
Cerklje ob Krki in Mirnska dolina – Pilatus PC-9
· torek, 24. september, med 8. in 16. uro:
Cerklje ob Krki – Pilatus PC-9
OSVAD Postojna – MM 120 mm in Pilatus PC-9 z odmetom šestih letalskih bomb (med 10. in 14. uro)
· sreda, 25. september, med 8. in 16. uro:
Cerklje ob Krki – Pilatus PC-9
OSVAD Postojna – MM 120 mm in Pilatus PC-9 z odmetom štirih letalskih bomb (med 10. in 12. uro)
· četrtek, 26. september, med 8. in 17. uro:
Cerklje ob Krki in Kostanjevica na Krki – Pilatus PC-9 in Bell 206
OSVAD Postojna – Pilatus PC-9 in MM 120 mm
ter med 19. in 23. uro:
Cerklje ob Krki in Mirnska dolina – Pilatus PC-9
OSVAD Postojna – Pilatus PC-9
· petek, 27. september, med 10. in 15. uro:
Cerklje ob Krki – Pilatus PC-9
OSVAD Postojna – Pilatus PC-9 in MM 60 MM
Na območjih usposabljanja bo le malo vojakov in vojaških vozil. Zračna plovila bodo nad območji usposabljanja simulirala letalsko podporo, razen na OSVAD Postojna, kjer bodo letalo in minometi zagotavljali ognjeno podporo usposabljanju. V določenih intervalih se na območjih usposabljanja lahko pričakuje nekoliko povečan hrup, za kar prebivalce prosimo za razumevanje in se jim zahvaljujemo za podporo delovanju Slovenske vojske. Načrtovane aktivnosti letalstva SV na Osrednjem vadišču SV so bistvenega pomena za ohranjanje najvišje stopnje usposobljenosti slovenskih pilotov in tehničnega osebja, saj letalstvo SV predstavlja bistveno zmogljivost pripravljenosti Slovenske vojske za morebitne krizne razmere. Take vaje omogočajo pilotom, da v nadzorovanem in varnem okolju izpopolnijo svojo natančnost in ravnanje z oborožitvenimi sistemi ter usklajeno delujejo s kopenskimi silami, kar je bistvenega pomena za učinkovito in varno izvajanje vojaških operacij. Preizkus usklajevanja in taktike med enotami dviguje raven zmožnosti SV pri zagotavljanju obrambe države ter delovanja v mednarodnem okolju.
SV spoštuje zavezo o pravočasnem obveščanju javnosti in si prizadeva za tesen dialog ter sodelovanje z lokalnim okoljem. Veliko vojaških aktivnosti letos izvaja na vadiščih partnerskih vojsk zunaj Slovenije, in sicer kar 54 od skupno 89 vaj ter 28 od skupno 43 mednarodnih vojaških usposabljanj.
SV aktivnosti na OSVAD Postojna izvaja z veliko skrbnosti do okolja in lokalnih prebivalcev. Urjenje načrtuje tako, da čim manj obremenjuje okolje, vendar še ohranja usposobljenost pripadnic in pripadnikov, kar omogoča varno opravljanje nalog. Ob tem spoštujemo omejitve, zapisane v elaboratu vadišča, povezane s streljanji ob koncih tedna in praznikih, z nočnimi streljanji, pri delovanju letalstva in ob požarni ogroženosti. Načrtovana nočna streljanja se znotraj prej opredeljenih treh dni izvajajo samo en dan na teden, pozimi med 1. decembrom in 1. marcem pa se končajo do 19. ure. Med vajami in usposabljanji ne izvaja letov na majhnih in zelo majhnih višinah ter letov nad urbanim okoljem. Izjema so leti ob izvajanju šolskih, pripravljalnih in bojnih streljanj z zrakoplovi ter leti s helikopterji z aktivnostmi lebdenja, ki se izvajajo na najvišji višini, ki še omogoča varno izvedbo navedenih vadbenih aktivnosti, pri čemer tudi za te izjeme velja prepoved letenja nad urbanim okoljem. Prav tako se drži dogovora, da leta 2024 večjih aktivnosti ne izvaja v času ob koncu šolskega leta in med glavno turistično sezono.
SV in Ministrstvo za obrambo sta v preteklih letih v okolje tudi vračala. Občinam se izplačuje nadomestilo za uporabo zemljišč, posebna pozornost je namenjena med drugim investicijam oziroma sofinanciranju posodabljanja lokalne infrastrukture, ki jo v povezavi z vojaškimi objekti souporablja SV.
SV med vojaškimi aktivnostmi na terenu nenehno izvaja številne ukrepe, od obveznega usposabljanja s področja varovanja okolja, nameščanja lovilcev olj pod vozila, prepovedi pretakanja goriv na vadiščih in drugih zaščitnih ukrepov, izvajanja streljanj v natančno določenih in predpripravljenih rajonih, ki jih sanira in nevtralizira večino negativnih vplivov, do vgrajevanja čistilnih naprav na vadišča SV in redne uporabe ekoloških sredstev. SV ves čas sodeluje z Zavodom za varovanje narave, ki daje okoljske usmeritve in izvaja nenehen nadzor. Ne gre le za odziv na pomisleke in skrbi lokalnega prebivalstva, temveč za zavedanje o pomenu varovanja okolja. Neodvisne akademske ustanove so od leta 2006 opravile številne raziskave in monitoringe o vojaškem vplivu na tla, vodo, zrak, biotsko pestrost, o hrupu ter drugem. Monitoring kaže, da je pitna voda ustrezna, brez škodljivih vplivov SV nanjo.
OSVAD Postojna je največje vadišče v Sloveniji ter je bistvenega pomena za usposobljenost SV. Zavedamo se, da ima vojaško delovanje vpliv na okolje, vendar je usposabljanje pogoj za varno opravljanje vseh nalog, vključno s pomočjo državljanom ob naravnih nesrečah. Cilj usposabljanja in vaj je zagotoviti, da bodo sile SV sposobne izvajati svoje poslanstvo in bodo lahko samostojno ali v sodelovanju z zavezniki sposobne odvračati vojaške grožnje ter prispevale k mednarodnemu miru in varnosti v zavezništvu ter zunaj njega. OSVAD Postojna je namreč edino vojaško vadišče in vojaški poligon, ki omogoča kolektivno usposabljanje enot ravni čete oziroma bataljona iz združenega bojevanja rodov ter izvedbo združene taktične vaje rodov z bojnim streljanjem voda in čete z upoštevanjem osnovnih taktičnih načel, bistvenih za bojno pripravljenost enot.