Podatki iz analize ISSO Zlati kamen 2019 za regijsko zmagovalko, Občino Pivka
Poročali smo že (https://www.pivka.si/objava/179803), da je bila Občina Pivka 7. marca letos razglašena za regijsko zmagovalko, zmagovalko za zahodno Slovenijo, v izboru za Zlati kamen 2019, tokrat pa objavljamo nekaj več podatkov, zaradi katerih je naša občina med tistimi, ki izstopajo.
Občina Pivka je prejela certifikat ISSO Zlati kamen. Ta certifikat dobijo občine, ki prebivalcem ponujajo kakovostno raven življenja. Kakovost življenja pa pokaže skupna vrednost indeksa, izračunanega na podlagi 61 kazalnikov.
Občina Pivka izrazito izstopa na treh od osmih področij, ki so vključena v analizo ISSO 2019. Ta področja so življenjski standard (9. mesto), okolje (11. mesto) in proračunska učinkovitost (19. mesto). Na teh treh področjih je Pivka uvrščena med 10 odstotkov občin z najboljšo vrednostjo kazalnikov, torej v sam slovenski vrh. Nadpovprečno pa je kraj uvrščen še na področjih gospodarstvo (43. mesto) in trg dela (56. mesto).
Upoštevajoč 61 kazalnikov ima občina Pivka poudarjeno nadpovprečne rezultate pri 17 kazalnikih, med zgornjih 10 odstotkov pa Pivko uvršča 7 kazalnikov.
Izpostavljamo pet izstopajočih uvrstitev po področjih:
ŽIVLJENJSKI STANDARD
Odhodki za šport: 12. mesto
Pivka je v petih letih v povprečju za šport na leto porabila 80,8 evra na prebivalca. To uvršča občino med zgornjih deset odstotkov slovenskih občin. Povprečna vrednost kazalnika za 212 občin je 26,9 evra na prebivalca.
Odhodki za kulturo: 13. mesto
V Pivki so za kulturo v petih letih v povprečju porabili 73,3 evra na prebivalca. Pivka je tako tudi na področju vlaganj v kulturo uvrščena izrazito nadpovprečno, v zgornjih deset odstotkov slovenskih občin. Kar ob tem še dodatno zbuja pozornost, je uravnoteženost proračunov za kulturo in šport – kar ni vedno pravilo. Povprečna poraba sredstev za kulturo po slovenskih občinah je sicer 39 evrov na prebivalca na leto.
OKOLJE
Proizvodnja energije iz obnovljivih virov – 10. mesto
Pivka je med 10 kraji v Sloveniji, kjer pridelajo na prebivalca največ energije s pomočjo naprav, vključenih v podporno shemo za spodbujanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov. Letno v Pivki iz teh čistih virov pridelajo na prebivalca za 591 kilovatnih ur električne energije. Povprečje za slovenske občine je 163 kilovatnih ur na prebivalca.
Delež ekološkega kmetijstva: 11. mesto
Le še deset krajev v Sloveniji ima večji delež kmetijskih zemljišč, kjer pridelujejo ekološko hrano. V Pivki ustreza standardom za ekološko pridelavo tretjina vseh kmetijskih zemljišč (33,8 odstotka). Povprečje za slovenske občine je 10 odstotkov.
PRORAČUNSKA UČINKOVITOST
Investicijska aktivnost: 2. mesto
Vrednost investicij v Pivki v zadnjih petih letih so znašale na leto povprečno 1100 evrov na prebivalca. Več so vlagali le še v Bovcu, povprečje v Sloveniji pa znaša 407 evrov na prebivalca.
Nosilci raziskave pojasnjujejo, da so skrbno izbrani, pretehtani in po metodologiji, ki jo razvijajo skupaj s strokovnjaki na različnih področjih. Indeks pri svojem delu uporabljajo raziskovalci Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani, predstavljen pa je bil tudi v strokovni literaturi in na konferencah v Sloveniji in tujini. Trdijo tudi, da je ISSO edini zares strokovno pripravljen sistem za ocenjevanje in analizo razvojne uspešnosti v Sloveniji.