Pivški turistični vodniki so se usposabljali v projektu Culturecovery
V okviru projekta Culturecovery smo 3. , 4. in 11. septembra v Ekomuzeju Pivških presihajočih jezer v obliki treh treningov izvedli usposabljanja za vodnike, ki vodijo po ekomuzeju.
Vodniki smo se na usposabljanjih posvetili upravljanju z nesnovno kulturno dediščino, predvsem v smislu, da bi upravljanje ekomuzeja na področju nesnovne kulturne dediščine usmerjali tako, da bo pripomoglo h krepitvi zmogljivosti upravljanja z nesnovno kulturno dediščino preko ekomuzeja, s tem pa bomo prispevali k skrbi za ustvarjanje novih delovnih mest ter prispevali k trajnosti in stalnosti kulturnih in turističnih dejavnosti na Pivškem.
Prvi trening smo izvedli v torek, 3. septembra 2019, pod vodstvom mag. Špele Koblar Habič, sicer tudi avtorice idejne zasnove Ekomuzeja Pivških presihajočih jezer.
Posvetili smo se interpretaciji in vodenju po ekomuzeju, spoznali kako najbolje interpretirati in predstaviti vsebine različnim skupinam obiskovalcev, posebej pa poudarili kako interpretirati nesnovno kulturno dediščino.
Drugi dan usposabljanj, v sredo, 4. septembra 2019, smo se v povezavi z izročilom Pivke, pod vodstvom geografa dr. Gregorja Kovačiča usposabljali na temo krasa in presihanja voda, o posebnostih kraške pokrajine, ter o vodnih značilnostih Zgornje Pivke.
Tretji trening pa smo izvedli sredo, 11. septembra 2019, pod vodstvom Eve Šabec, interpretatorke dediščine ter vodnice z večletnimi izkušnjami na področju vodenj. Trening smo izvedli na terenu, kjer smo spoznavali kako nesnovno dediščino interpretirati na poti do Petelinjskega jezera. Vodniki smo dobili prikaz različnih načinov povezovanja naravne dediščine z nesnovno kulturno dediščino, s predlogi za aktivno vključevanje obiskovalcev v ogled na terenu.
Udeleženci smo na vseh treh treningih dobili veliko zelo koristnih in uporabnih napotkov, novih znanj, na predavanjih izkušenih predavateljev pa nadgradili svoje veščine v vodenju.
Foto: Polona Vadnjal, Dragica Jaksetič in Erika Kovačič