OBČINA PIVKA PRAZNUJE
9.maja Občina Pivka praznuje svoj praznik, v spomin na 9. maj leta 1869, ko se je na gradu Kalc pri Zagorju zgodil vseslovenski tabor, politično in kulturno zborovanje. Osnovna ideja je bila zahteva po Zedinjeni Sloveniji, ko so Slovenci namesto razdrobljenosti na dežele zahtevali skupno državo, enakopravnost slovenskega jezika v javnosti, ter jasno nasprotovali načrtovani vključitvi v združeno Nemčijo.
Bili so to časi preizkušnje, ko je bil potreben pogum in razsodnost. Danes ni nič drugače.. Epidemiološke razmere in ukrepi so tisti zaradi katerih smo se odločili, da letos občinska priznanja in nagrade podelimo brez prisotnosti publike.
Priznanja Občine Pivka v letu 2021 so prejeli:
Naziv častni občan Občine Pivka je prejel Andrej Godina - za delovanje na turističnem, športnem, družbenem, političnem in kulturnem področju
Andrej Godina je že več kot trideset let aktiven na družbenem področju v občini Pivka. Na kulturnem področju je bil aktiven v moškem in mešanem pevskem zboru Košana in Slavina, bil je dolgoletni predsednik KD Košana, sodeluje pri organizaciji pusta na Kalu, že več kot trideset let upodablja lik Miklavža in Dedka mraza, pa tudi Božička in Franceta Prešerna. Bil je predsednik ŠD Košana z veliko dosežki. Je predsednik Kegljaškega kluba Pivka, katerega člani dosegajo izjemne uspehe tudi na svetovni ravni. Izjemno aktiven je na področju turizma v občini, je aktiven član TD Pivka. Je licenciran lokalni turistični vodnik in vodnik interpretator z evropskim certifikatom, redno vodi obiskovalce po Pivških jezerih in kot vodnik ob koncih tedna deluje v Ekomuzeju Pivških presihajočih jezer. Ljudje ga poznajo kot Martina Krpana, upodablja ga že 12 let. Z likom, ki je simbol Občine Pivka predstavlja in promovira Pivške kraje. Nastopa na prireditvah v občini, povabijo pa ga tudi v šole in vrtce po vsej državi, Pivko je predstavljal tudi v Italiji, Avstriji in Nemčiji. Večkrat je bil gost v turističnih oddajah na radiu in TV, najbolj svež nastop na TV na temo Martina Krpana pa je dokumentarni film »Tipično slovensko«, premiera filma je bila februarja 2021. Aktiven je pri sodelovanju s pobrateno občino Durach, v njegovem domu je vedno prostor za prijatelje z Bavarske, prav tako pa njegov kavč koristijo popotniki z vsega sveta, v sistemu »couch surfing«. Aktiven je tudi na humanitarnem področju, krvodajalec je že več kot štirideset let, je tudi član UO OZ RK Postojna Pivka. Od lanske jeseni je upokojen, pred tem pa je delal v zaposlitvenem centru Karso, kjer je bil vodja in mentor šestim težje zaposljivim osebam. Andreja Godino je zanimalo tudi delo v politiki, začel je kot predsednik vaške skupnosti Kal, ki jo je vodil dva mandata, je član agrarne skupnosti Kal, tri mandate je bil občinski svetnik in en mandat podžupan Občine Pivka. Od leta 2006 do 2014 je bil predsednik OO SLS Pivka, v istem obdobju je bil tudi član glavnega odbora SLS, leta 2011 pa tudi kandidat za poslanca v državnem zboru.
Plaketo Občine Pivka je prejel Niko Štrancar - za aktivno delovanje na cerkvenem in družbenem področju;
Gospod Niko Štrancar duhovniško službo opravlja že 54 let. Lani decembra je obhajal osemdeseto obletnico. Od leta 1985 predano upravlja župniji Zagorje in Trnje. S svojim delovanjem na mnogih področjih je v teh letih prispeval k razvoju občine, vdano je skrbel za kulturno in versko dediščino ter s svojim zgledom pripomogel k boljšim medčloveškim odnosom. Zaslužen je za obnovo cerkva na Šilentabru, cerkve sv. Pavla, kapelice v Drskovčah, cerkve sv. Justa v Parjah, cerkve Marije pomočnice na Ratečevem Brdu, cerkve sv. Helene in župnišča v Zagorju, cerkve v Trnju, Kleniku, Palčju in Jurščah. Na njegovo pobudo se je leta 1996 ustanovila medžupnijska Karitas Zagorje Trnje.
Niko Štrancar je bil med pobudniki prenove župnišča v Trnju, ki je bilo preurejeno v dom duhovnih vaj. Tako v Trnje zahajajo mladi in odrasli iz cele Slovenije, pa tudi iz drugih držav Evrope. Bil je ustanovni član odbora za obnovo svetišča na Sveti Trojici, kljub nasprotovanjem in drugim preprekam je vedno vztrajal, cerkev je bila zgrajena, trenutno pa se gradi še klonica pred cerkvijo. Niko Štrancar je vpet tudi v lokalno kulturno življenje, rad se udeleži kulturnih prireditev, ki jih organizirajo lokalna društva, če mu le čas dopušča.
Poleg vodenja dveh župnij je tudi škofijski referent za misijone, skrbi za vezi med misijonarji in župljani. Na njegovo pobudo so v obeh župnijah uvedli koledovanje, kjer koledniki zbirajo darove za misijone. Je tudi dolgoletni dekanijski referent za cerkveno petje in glasbo, spodbuja zborovsko in ljudsko petje, organizira pevska srečanja in nastope.
Plaketo Občine Pivka je prejel Stane Kranjc - za aktivno delovanje na področju izseljenih Slovencev v Kanadi in podporo pri osamosvojitvi Slovenije
Stane Kranjc je izseljenec, ki živi v Kanadi. Rodil se je v Nadanjem selu, zavednim slovenskim staršem. Leta 1951 je zaradi razočaranja, ker ni bil sprejet v šolo, ilegalno pobegnil v Trst, od tam pa v Kanado. V Kanadi se je kmalu priključil slovenski skupnosti, kjer je spoznal svojo ženo. Zaposlil se je v tovarni testenin, vodstvo je hitro prepoznalo njegov potencial in omogočili so mu šolanje, kmalu je postal direktor proizvodnje. Aktivno je deloval raznih kanadskih komisijah in dobrodelnih ustanovah. Poudariti je potrebno njegovo delo v komisijah slovenskih izseljencev v Kanadi in skrb za povezanost Slovencev. Skrbel je za Slovensko letovišče, prostor, kjer so se družili Slovenci, načrtovali skupne akcije, navezovali medsebojne stike in prenašali ljubezen do domovine na mlajše generacije. Tam so sprejemali številne uradne in neuradne delegacije iz Slovenije: Lojze Peterle, Dimitrij Rupel, Jelko Kacin, Janez Drnovšek, nadškof Uran, olimpionik Leon Štukelj in drugi. Med organizatorji srečanj je bil največkrat Stane Kranjc. Bil je predsednik Kanadskega slovenskega kongresa. Med vojno za Slovenijo je bil v Ljubljani, kjer je bil ustanovljen Svetovni slovenski kongres, ki letos obeležuje 30-letnico ustanovitve. Bil je član sveta za Slovence po svetu, osebno je veliko pripomogel pri mednarodnem priznanju Slovenije. Ustanovil je Kanadsko slovensko zgodovinsko društvo in zbiral gradivo za knjigo Kanadski Slovenci od Atlantika do Pacifika. V samozaložbi je izdal monografijo Življenje v deželah lipe in javorja. Prejel je številne zahvale, priznanja in odlikovanja Republike Slovenije – za nesebično pomoč ob agresiji, za dolgoletno delo med Slovenci v Kanadi, za zasluge pri izhajanju glasila kanadskih Slovencev.
Priznanje Občine Pivka je prejel Ansambel Biseri - ob 15-letnici delovanja
Ansambel Biseri letos obeležuje 15 let delovanja. Biseri so prvič javno zaigrali ob odprtju športne dvorane Skala. Istega leta (2006) so z delegacijo Občine Pivka odpotovali v Durach, kjer so z nastopom pokazali Nemcem slovensko glasbeno tradicijo. Začeli so sodelovati z različnimi avtorji, producenti in mentorji, ki so poskrbeli za njihove prve avtorske skladbe in jim svetovali, da se udeležujejo festivalov. Leta 2009 so na festivalu Števarjan prvič nastopili na festivalskem odru in prejeli plaketo Borgija Sedeja. Sledili so uspehi na manjših festivalih, leta 2011 pa so na priznanem festivalu Graška gora zmagali s skladbo »Kakor roža v vrtu sama« in poleg zlate plakete prejeli še nagrado za najboljše besedilo in najboljšo melodijo. Istega leta, za njihov peti rojstni dan, so izdali svojo prvo zgoščenko. Na prestižnem festivalu Vurberk so med velikimi imeni narodno-zabavne glasbe z uspešnico »Punči ni debate«, izpod Alenovega peresa, prejeli plaketo radijskih postaj, za najboljšo skladbo leta, Slakovo plaketo za najboljšo izvedbo na festivalu in najslajšo lovoriko – Zlatega zmaja in s tem postali absolutni zmagovalci festivala. Za tem so izdali še dva albuma lastnih skladb in organizirali dva velika koncerta v pivški Skali, v sodelovanju z RTV Slovenija. Oba koncerta sta v času predvajanja dosegla skoraj rekordno število gledalcev. Biseri danes delujejo v zasedbi: Sabina Klepčar, Alen Klepčar, Sandi Morel, Marijan Novak in David Krušvar. So redni gostje tv in radijskih oddaj, mentorji, producenti in avtorji drugim ustvarjalcem, imajo več kot 40 avtorskih skladb, preko 20 videospotov in preko 950 nastopov v Sloveniji in tujini. So tudi družbeno odgovorni, aktivni v lokalnih društvih.
Priznanje Občine Pivka je prejela Nevenka Šelj - za dolgoletno vodenje projekta Starejši za starejše
Nevenka Šelj je aktivna članica Društva upokojencev Pivka. Je koordinatorka v programu Starejši za višjo kakovost življenja doma, vodja literarnega krožka Beremo skupaj in članica upravnega odbora društva. Program Starejši za starejše vodi že deset let, pod njenim vodstvom delo na tem področju opravljajo številne prostovoljke. Namen programa je evidentiranje starejših od 70 let, odkrivanje pomoči potrebnih in po potrebi, aktivno nudenje pomoči starejšim. Nevenka Šelj ima s svojim znanjem, izkušnjami in požrtvovalnim delom največ zaslug za to, da se program v celoti izvaja, je postavljen na trdnejše temelje in dosega višjo raven izvedbe. Njena druga ljubezen je kultura, kot vodja krožka Beremo skupaj skrbi za širjenje veselja do branja. Pripravlja programe za kulturne večere in ostale prireditve, ki jih organizira društvo.
Iskrene čestitke vsem lanskim in letošnjim občinskim nagrajencem. S svojim delom, dejanji in zanesenostjo ste pustili poseben vtis v našem domačem pivškem prostoru.
Podelitev priznanj pa si lahko ogledate v nedeljo 9.5.2021 na TV VASCOM ob 18.00 uri, ter na Facebook profilu občine. Ponovitev bo v nedeljo 9.5.2021 ob 20.00 uri, ter v ponedeljek 10.5.2021 ob 20.00 uri.