UDELEŽBA NA IZREDNEM KONGRESU ESU V MADRIDU
V Evropski zvezi seniorjev Evropske ljudske stranke (ESU EPP) sodelujejo iz Slovenije seniorji treh strank, Nove Slovenije – krščanskih demokratov, Slovenske demokratske stranke in Slovenske ljudske stranke. V Madridu sva bila kot delegata udeležena podpredsednik Zveze seniorjev NSi Ernest Margon, tudi član izvršilnega odbora ESU, in Irena Margon, mednarodna sekretarka Zveze seniorjev NSi.
Konec septembra je bil sklican izredni kongres v Madridu zaradi nujnih uskladitev statuta ESU in praznovanja 25-letnice ESU. Geslo kongresa ′′Gradimo prihodnost SKUPAJ′′ je napovedovalo sprejem pomembne resolucije. Udeleženci iz številnih držav Evropske unije so bili srečanja zelo veseli, saj so se po dolgem obdobju »zoom« srečanj kot prijatelji srečali v živo. Že prvi večer - z večerjo dobrodošlice - je poleg praznovanja 25-letnice prinesel tudi prisrčno praznovanje rojstnega dne predsednice ESU An Hermans.
Kongres smo začeli z retrospektivo uspešnih 25 let delovanja ESU. Leta 1996 je bilo v ESU prisotnih 12 držav, od leta 2019 pa v zvezi aktivno sodeluje 24 držav EU. Delegate kongresa so pozdravili Pablo Casado, predsednik Ljudske stranke in poslanec španskega parlamenta, Borja Fanjul v imenu Jose Luis Martinez Almeida, župana Madrida, Wilhelm Hofmeister, direktor Fundacije Konrad Adenauer v Španiji in na Portugalskem in Antonio López-Istúriz, poslanec in generalni sekretar EPP.
Vodilna misel celotnega kongresa je bil poudarek na demografskih spremembah v vseh državah EU, saj prinašajo problematiko staranja prebivalstva, to pa vodi tudi do problematike zdravstvenega stanja starejše populacije. Še posebej so bili starejši izpostavljeni v zadnjem letu Covida 19, kar pa je prineslo tudi druge probleme kot osamljenost, izolacijo. Prav pandemija je pokazala, da je digitalna komunikacija postala ključnega pomena za vse generacije. Udeleženci so sprejeli resolucijo, ki poudarja digitalno Evropo, ki bo usmerjena v dobro ljudi, zraven je potrebno vključiti starejše in jim nuditi izobraževanje v tej smeri. Starejši ljudje so pomemben del populacije EU, saj prinašajo svoje izkušnje in znanje vsem generacijam. Mediji in informacije morajo biti dostopni vsem, tudi starejšim, to je temelj demokratične družbe, ki ne izključuje, ampak vključuje tudi starejše in pripomore k dobremu počutju. Zato ESU poziva in zahteva, da bo digitalno izobraževanje postalo prednostna naloga vseh držav članic EU, ki bodo vključevale osebe vseh starosti. Geslo skupne odgovornosti je: »Nihče ne sme biti pozabljen ali ostati zunaj tega!«
Na kongresu so bile izpostavljene tudi teme o »zeleni« Evropi kot skupnem cilju vseh držav članic, zdravemu gospodarstvu, ki bo v prid državljanom, promociji evropskega načina življenja in spoštovanju demokracije za vse.
Delegati so soglasno sprejeli spremembe statuta ESU, ki je tako usklajen z belgijsko zakonodajo, ker je tam sedež zveze. Glavna tema kongresa in najpomembnejši dokument za nadaljnje delo pa je deklaracija, ki bo podana Evropski komisiji.
Na kongresu sva vzpostavila številne prijateljske stike, npr. z delegacijo iz Belgije, Slovaške, Češke in Cipra. Razdelila sva nekaj promocijskega gradiva o naši naravni in kulturni dediščini in Parku vojaške zgodovine. Prepletanje naravne dediščine in zgodovinskega spomina je pustilo močan vtis pri sogovornikih in prijatelji s Cipra so kar napovedali obisk pri nas. Tako nas turizem in kultura povezujeta v dobrem. Še en vtis iz Madrida, vreden pozornosti. To je dosledna uporaba mask na odprtem prostoru in upoštevanje pravil obnašanja v nadlogi korona virusa. Za odlično organizacijo kongresa pa še zahvala in pohvala španskim seniorjem in njihovi predsednici, prisrčni Carmen Quintanilla Barba. Zahvalila sva se ji z grafiko cerkvice sv. Martina na Šilentabru, ki jo je prispevala Občina Pivka.
Irena in Ernest Margon