OB PRAZNOVANJU OBČINSKEGA PRAZNIKA JE OBČINA PIVKA PODELILA PRIZNANJA V LETU 2022
V ponedeljek, 9. maja, je v Krpanovem domu potekala osrednja prireditev ob občinskemu prazniku Občine Pivka.
Slavnostna govorca na prireditvi sta bila župan Robert Smrdelj in Predsednik Državnega sveta RS Alojz Kovšca.
Kulturni program so obogatili Jure Počkaj in Pozabljeni orkester ter prejemniki plakete občine Pivka, Moški pevski zbor Pivka.
Župan Občine Pivka Robert Smrdelj in predsednik komisije za priznanja Boris Rebec sta podelila priznanja občine Pivka za leto 2022.
PLAKETO Občine Pivka je prejelo Društvo upokojencev Pivka za uspešno 70-letno delovanje. Vanj je vključenih 559 članov, ki sodelujejo v veliko različnih aktivnostih, kot so izletniške in družabne dejavnosti, popoldanska srečanja (reševanje križank, kartanje, šah...), športno-rekreacijska dejavnost, ki vključuje pohode, rekreacijsko telovadbo, balinanje, kegljanje, nordijsko hojo... Organizirajo turnirje v balinanju. Dobro sodelujejo s Kegljaškim klubom Pivka.
Kulturno-izobraževalna dejavnost pokriva široko področje; ženski pevski zbor in Ženska vokalna skupina Rožmarinke se redno udeležujeta festivalov, pevskih revij ter družabnih in kulturnih dogodkov. V krožku Beremo skupaj se zbirajo pesniki in pisci proze ter bralci in recitatorji. Društvo je izdalo že šesti zvezek pesmi članic Dore Hrvatič in Ane Stavanja. V pripravi za izdajo je sedmi in osmi zvezek poezij naših pesnic.
Sekcija ročnih del je v sodelovanju z Večgeneracijskim centrom (VGC) v Pivki začela s projektom Hobotnica, v katerem članice kvačkajo izdelke za nedonošenčke v inkubatorjih..
Prostovoljci DU so se pridružili tudi programu Sopotniki. S tem želijo izboljšati in nadgraditi sistem z namenom ljudem omogočiti kakovostno staranje.
V letu 2018 je Zveza društev upokojencev Slovenije Društvu upokojencev Pivka podelila priznanje za najbolj aktivno društvo upokojencev leta 2018 v Južno-primorski pokrajinski zvezi DU.
Ob podelitvi priznanja pa je Ernest Margon izročil predsedniku DU Pivka original listino ustanovnih članov društva.
PLAKETO Občine Pivka je prejel MOŠKI PEVSKI ZBOR PIVKA. Začetek njegovega delovanja sega v leto 1972, ko so upokojenci ustanovili oktet. Ta je v kratkem času prerasel v moški zbor in je bil ves čas nosilec kulturnega utripa na Pivškem. Na čelu zbora se je zvrstilo več zborovodij. Od leta 2001 do danes zbor neprekinjeno vodi Marcel Štefančič, ki je leta 2017 prejel državno priznanje srebrno plaketo JSKD.
Moški zbor je v svojem 50-letnem delovanju, leta 1997 ob 25. letnici delovanja posnel kaseto »Je upihnila luč«, leta 2007 ob praznovanju 35. obletnice je zbor posnel CD »Naj čuje zemlja in nebo«.
Zbor je sodeloval že na številnih tekmovanjih, prvič sodeloval na tekmovanju Primorskih pevskih zborov in malih pevskih skupin ter prejel bronasto priznanje.
Udeležili so se številnih mednarodnih festivalov in dosegli lepe uspehe.
Zbor, ki letos praznuje 50. obletnico, šteje 23 pevcev, prepeva skladbe različnih stilnih obdobij — od renesanse do sodobnejših snovanj. V repertoar zajema slovenske in tuje avtorje. Pevce pa na svoj način pritegnejo priredbe slovenskih in tujih narodnih pesmi. Svoje poslanstvo zbor namenja tudi pogrebnim in liturgičnim priložnostim.
PRIZNANJE Občine Pivka je prejelo VAŠKO DRUŠTVO SUHORJE
Vaško društvo Suhorje je bilo ustanovljeno poleti 2017 na soboto pred suhorskim shodom v mesecu juliju. Njihove, suhorske, zdaj že tradicionalne prireditve so novoletni koncert v vaški cerkvi sv. Nikolaja v decembru, prireditev Jožefovo in Velika noč na Suhorju v marcu in Suhorski shod v juliju.
Prireditev Jožefovo in Velika noč na Suhorju je prireditev z etnološkim pridihom, saj je namenjena ohranjanju kulturne dediščine, zlasti izdelavi brkinskega pirha, katerega izročilo se je ohranilo ravno na Suhorju. Poleg tega je prireditev namenjena počastitvi na Suhorju rojenega pesnika Jožefa Volka Suhorskega, domoljuba in narodnega buditelja.
Vaško društvo Suhorje se udeležuje tudi prireditev izven občine Pivka. Sodelovalo je na več prireditvah in oddajah, ki jih je v sodelovanju z BTC Ljubljana vodila Marija Merljak (Velikonočni sejem v aprilu 2018, cvetlični sejem v juniju 2018), sodelovalo je na nacionalni televiziji v oddaji Dobro jutro, ki je bila posneta v Volčjem potoku, ter v oddaji Dobro jutro, ki je bila posneta v Pivki.
Društvo se povezuje tudi s Parkom Škocjanske jame in Kulturno prosvetnim društvom Nikola Tesla iz Postojne.
V letu 2020 je društvo poskrbelo za uglasbitev Volkove pesmi Od Vrem do Bistrice.
Vaško društvo Suhorje je tudi pobudnik in organizator ohranjanja stavbne in krajinske dediščine na Suhorju. Sodelovalo je na primer pri obnovi, zlasti pa predstavitvi obnovljenega tako imenovanega gospudovega studenca.
V društvenih prostorih na Suhorju vadi tudi plesno pevska skupina »Nej druje«, v hiši in na borjaču pa poteka prireditev Jožefovo in Velika noč na Suhorju, ko društvo pripravi razstavo na temo ohranjanja kulturne dediščine vasi in okolice. Društvo v okviru omenjene prireditve vsako leto organizira tudi delavnice na temo izdelovanja brkinskih pirhov.
Vaško društvo je od svoje ustanovitve pomembno prispevalo k prepoznavnosti naše občine. V teh časih je še kako pomembno povezovanje krajanov (občanov), predvsem pa prenašanje kulturne dediščine mlajšim rodovom. Člani Vaškega društva Suhorje za to še kako poskrbijo, saj se jim na vseh prireditvah pridruži tudi mlajša generacija. Vse to pa nam daje zagotovilo, da dediščina teh krajev ne bo potonila v pozabi.
PRIZNANJE Občine Pivka so prejele MAGDA STEVIČ, JULKA DEKLEVA IN MARIJA DEL PIERO
Magda Stevič, Julka Dekleva in Marija Del Piero od leta 1985 krasijo župnijsko cerkev v Pivki in delujejo ko prostovoljke pri Karitas. Magda, Julka in Marija svoj čas, sposobnosti in trud že 37 let prostovoljno, brezplačno z ljubeznijo in vero podarjajo za krasitev naše župnijske cerkve sv. Petra v Pivki.
Posebej se trudijo za lepo okrasitev ob velikih cerkvenih praznikih ter ob obhajanju zakramentov, svetih obhajil, birm, porok, pogrebov. Veliko let so krasile tudi prostor pred cerkvijo, na primer ob obhajanju zakramenta svete birme. Prav tako na svojih vrtovih posejejo in negujejo cvetje za potrebe cerkve.
Leta 1996 so krasile prostor bogoslužja ob obisku papeža Janeza Pavla II v Postojni. Krasile so s poljskim cvetjem. Znamenita kita okoli vratu papeža je bila narejena iz šmarnic, nabranih v naši škofiji. Vsa škofija je nabirala tudi marjete ki so jih spretne roke naših krasilk postavile v čudovit aranžma. Ta slika je obkrožila ves svet.
Leta 1988 so krasile cerkev v Hrenovicah ob novi maši gospoda Ervina Mozetiča. Leta 1991 so krasile cerkev v Pivki za darovanje nove maše našega rojaka gospoda Slavka Rebca. Leta 1996 so ob zlati maši gospoda Vladimirja Piriha krasile cerkev sv. Štefana v Postojni.
PRIZNANJE Občine Pivka je prejela MAGDALENA BOBEK
Za Osnovno šolo Pivka je pomembnih dvaindvajset let sodelovanja v mednarodnih projektih, za katere je zaslužna učiteljica angleščine Magdalena Bobek. Začelo se je v okviru takratnega angleško dopisniškega krožka so učenci navezali stike s sovrstniki iz raznih držav sveta in le prek pisem, izmenjav kulturnih škatel in fotografij spoznavali različne kulture in načine življenja ter tkali nova prijateljstva.
Leta 1999 pa je Osnovna šola Pivka začela uradno sodelovati v mednarodnih izobraževalnih projektih, ki jih je takrat začela financirati Evropska komisija za izobraževanje. V teh letih so v okviru projektov e-Twinning, Comenius in Erasmus+ sodelovali z več kot tridesetimi evropskimi in izvenevropskimi šolami, od katerih so štiri projekte doslej nagradile različne nacionalne agencije in ministrstva v Sloveniji in tujini.
Številni projekti so prejeli tudi priznanja in pohvale oziroma evropske listine za kakovost.
Privlačni so bili tudi projekti izven Evrope, ki so se jih učenci ob mentorstvu učiteljice Magdalene Bobek z veseljem lotili, in sicer projekti z gansko šolo v Larabangi v Afriki, slovensko šolo v Torontu v Kanadi in v šoli Al-Jubieha School v Jordaniji.
Osnovna šola Pivka je bila prva slovenska šola, ki je predstavljala Slovenijo na prvem Comeniusovem tednu v Bruslju leta 2001.
Evropsko šolsko omrežje v Bruslju je prav iz Osnovne šole Pivka leta 2003 izbralo slovensko pedagoško svetovalko učiteljico Magdaleno Bobek za projekt Pomladni dan v Evropi, ki je na srečanjih pedagoških svetovalcev iz drugih evropskih držav v Bruslju sedem let sooblikovala projektne dejavnosti za vso Evropo in v sklopu tega obširnega projekta tudi večkrat soorganizirala srečanja mladih Evropejcev v Državnem zboru RS.
Poleg občinskih priznanj so bila letos na prireditvi podeljena tudi priznanja Zavoda za turizem Pivka za otroški likovni natečaj z naslovom »Tu sem doma – občina Pivka«. Na natečaju so sodelovali učenci prve in druge triade osnovnih šol Pivka in Košana. Z natečajem so želeli mlade spodbuditi najprej k razmišljanju, kaj jim je v občini všeč in kaj pogrešajo, potem pa še k ustvarjanju z uporabo različnih tehnik. Odziv mladih je bil zelo dober. Nagrajenci so bili 1. mesto: Iva Vizintin, 7. b razred, OŠ Pivka, naslov dela je Ris, 2. mesto: Klemen Rojc, 7. razred, OŠ Košana, naslov dela je Dvorec Ravne in 3. mesto: Jakob Kristan, 6. a razred, Osnovna šola Pivka. Naslov dela je Ostanki Taborskega gradu.
ČESTITAMO VSEM NAGRAJENCEM!
Foto : Valter Leban