21. september je svetovni dan Alzheimerjeve bolezni
21. september je svetovni dan Alzheimerjeve bolezni. Slednja je najpogostejši vzrok demence, saj ima več kot 60% bolnikov z demenco Alzheimerjevo bolezen.
Azheimerjeva bolezen večinoma prizadene starejše. Zanjo zboli od 5% do 10% vseh starejših od 65 let. Bolezen se sicer lahko pojavi pred 50 letom, vendar je to bolj izjema kot pravilo. Z naraščajočo starostjo se hitro povečuje delež bolnikov z demenco. Pri starejših nad 80 let je bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo 20-45%, ne glede na to pa visoka starost ne pomeni, da bo oseba zbolela za Alzheimerjevo boleznijo.
Prvi znaki demence so, da oseba ne najde prave besede, se ne spomni imena, večkrat pove ali vpraša isto vsebino. Zaradi teh težav je bolnikom nelagodno in se iz družbe umaknejo. Nato se pojavijo očitnejše težave s spominom, težave pri govoru in časovni ter krajevni orientaciji.
V Sloveniji po navedbah strokovnjakov z demenco živi povprečno 43.000 ljudi. Do leta 2050 pa bo v povprečju še 42.000 ljudi z demenco potrebovalo podporo po diagnozi.
Pomembno je, da bolnike z demenco prepoznamo in jih skušamo pomagati. Dementne osebe so lahko še dolgo aktivne, le aktivnost mora biti njim prilagojena. Ostanejo naj dejavne na področjih, ki jih še obvladajo in jo veselijo. Pomembno je, da ne opravimo dela namesto nje (na primer oblačenje, obuvanje, umivanje, preprosta gospodinjska opravila…), ampak ji dovolimo, da samostojno naredi, kolikor še zmore. Tudi to jo ohranja in prispeva k samozavesti. Vsa opravila naj potekajo v ustaljenem vrstnem redu, v okolju, ki ga pozna, prilagojena njenemu dojemanju in telesnim sposobnostim. Poskrbeti je treba za varnost in primerno okolje. Bolnika moramo pozorno opazovati, pri tem ne smemo pozabiti na očesni kontakt. Naš glas naj bo umirjen. Upoštevajmo načelo majhnih korakov. V kolikor ga spodbujamo k telesnim aktivnostim, naj večkrat ponovi iste vaje. Pomemben je spoštljiv odnos in pohvala.
O demenci bomo spregovorili prihodnji teden na sestanku skupine za dolgotrajno oskrbo, ki deluje v okviru projketa Starosti prijazna Občina Pivka. O tem kako ravnati z dementno osebo pa se boste lahko izobrazili na delavnicah za družinske oskrbovalce, ki bodo v začetku koledarskega leta v Dolnji Košani.