Vabilo na usposabljanje za družinske oskrbovalce
Ali tudi vi brezplačno najmanj pet ur tedensko ali pa celo stalno oskrbujete in negujete starejšega soseda, prijatelja, svojca - ata, mamo, moža, ženo, taščo, tasta, staro mamo? Ali pa se bo to zgodilo v kratkem?
Če si želite pridobiti informacije in veščine, ki jih družinski oskrbovalci najbolj potrebujete pri oskrbi starejših, lepo vabljeni na usposabljanje DRUŽINSKA OSKRBA STAREJŠEGA SVOJCA.
Na Inštitutu Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje se z družinskimi oskrbovalci in njihovim plemenitim delom ter stiskami srečujemo že vrsto let. Zato smo razvili tečaj za družinske in druge neformalne oskrbovalce, na katerem skupaj s krajevnimi strokovnjaki nudimo INFORMACIJE in VEŠČINE, ki jih družinski oskrbovalci po navadi najbolj potrebujete pri oskrbi starejšega družinskega člana.
Z usposabljanjem v Košani pričnemo v drugi polovici januarja, predvidoma bo potekalo ob ponedeljkih ob 17. uri.
Prijave ali več informacij:
· s klicem na telefonsko št. 064/ 138 553,
· na elektronski naslov leja.zakelj@iat.si,
· ali osebno v pisarni za kakovostno staranje in medgeneracijsko sožitje 'Pod lipo'.
Usposabljanje je brezplačno. Prijave se sprejemajo do zapolnitve prostih mest. Vabljeni!
Kakšna je vsebina in kako potekajo tečaji za družinske in druge neformalne oskrbovalce®?
Srečanja potekajo 10 zaporednih tednov in trajajo do dve uri in pol v skupini, ki ima od 15 do 25 udeležencev. Udeleženci so povabljeni k aktivni udeležbi, kajti na teh tečajih smo vsi učitelji in vsi učenci, saj se najlažje učimo iz dobrih osebnih izkušenj. Na vsakem srečanju je tudi predavanje s področij: medsebojni odnosi, razumevanje starosti, preventiva proti lastni izgorelosti, demenca, nega, priprava na odhod svojca v dom za starejše ter umiranje in žalovanje. Na tečajih redno sodelujejo patronažne sestre, fizioterapevt in drugi strokovnjaki. Tečajniki prejmejo tudi priročnik z naslovom Družinska oskrba starejšega svojca.
Po končanem tečaju, se skupina še naprej srečuje v tako imenovanem krajevni skupini svojcev, pod vodstvom prostovoljcev. Skupina svojcev nudi trajen prostor za izmenjavo dobrih izkušenj in za reševanje izzivov, ki jih oskrba na domu prinaša neformalnim oskrbovalcem. Udeležujejo se ga družinski oskrbovalci, ki to želijo; srečanja običajno potekajo enkrat mesečno po dve uri na istem kraju in ob istem času, kot je bil tečaj.