Zeleno, ki te ljubim modro, skupinska razstava
Zeleno, ki te ljubim modro, skupinska razstava
22. 8. 2023
284
Trajanje
Vabimo vas na otvoritev skupinske razstave z naslovom Zeleno, ki te ljubim modro, ki bo v petek, 8. septembra 2023 ob 19. uri v galeriji Hiše kulture v Pivki. Od tega dne dalje bo na https://hisakulturepivka.com/zeleno-ki-te-ljubim-modro dostopna tudi vzporedna spletna razstava z istim naslovZeleno, ki te ljubim modro
Hiša kulture v Pivki
8. – 29. september 2023
otvoritev: 8. september ob 19. uri
https://hisakulturepivka.com/zeleno-ki-te-ljubim-modro
od 8. septembra 2023 dalje
sodelujejo
Nina Čelhar, Tomaž Hartman, Jože Marinč, Mia Paller, Plateauresidue (Aljaž Celarc in Eva Pavlič Seifert), Nina Slejko Blom
kuratorki
Lela Angela Mršek Bajda
Mojca Grmek
Razstava Zeleno, ki te ljubim modro je v osnovi zasnovana kot raziskovanje povezav med dvema sosednjima pokrajinama, Pivško in Kočevsko, ki sta primerljivi po naravnih danostih in družbeni zgodovini, a šibko kulturno povezani. Kuratorki sta v želji zapolniti to vrzel prvič združili moči ob razstavi Vojska v mestu / Army and the City (2020) v galerijski in spletni postavitvi, kjer sta kot osrednjo skupno točko izpostavili vojsko. Tokrat sta kot vezni člen med pokrajinama izbrali gozd.
Gozd v veliki meri obdaja Pivko in Kočevje ter kroji njun življenjski utrip. Medtem ko Pivško obkrožajo Snežniški gozd na vzhodu, Trnovski gozd na severu in Brkini na zahodu, na Kočevskem gozdovi pokrivajo kar 91% površin, znotraj njih pa se nahajata tudi zaščitena pragozda Rajhenavski Rog in Krokar. Na obeh območjih je gozd pomemben za gospodarstvo in kot turistična oziroma didaktična destinacija, prav tako pa se njegov vpliv kaže tudi v kulturni in umetniški produkciji.
Kuratorki sta vsaka v svojem okolju izbrali po 3 umetnike in umetnice – to so Nina Čelhar, Tomaž Hartman, Jože Marinč, Mia Paller, tandem Plateauresidue in Nina Slejko Blom – ter jih povabili, da za razstavo prispevajo svoja dela. Pri tem je bilo izhodišče zamisel o gozdu kot metafori, kar označuje tudi naslov, ki se navezuje na znano pesem španskega pesnika Federica Garcie Lorce.
Razstava je zasnovana dvostavno, kar omogoča dva načina branja. V galerijski postavitvi, kjer dela učinkujejo s svojo materialno prezenco, pomen izhaja iz njihovih medsebojnih razmerij. V spletni postavitvi, ki prikazuje podobe taistih del, na različne načine vmeščenih v (realno) gozdno okolje, pa pomen izhaja iz razmerja med delom in celoto (gozdom). V tej zasnovi odseva razmerje gozd-drevesa: galerijska postavitev v ospredje postavi celoto kot zaokroženo entiteto, saj narativ predstavijo vsa dela skupaj in sočasno, medtem ko v spletni postavitvi pride do izraza večplastnost posameznega dela in s tem individualna perspektiva njegovega ustvarjalca ali ustvarjalke.
Nina Čelhar (1990) je diplomirala in magistrirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. V študijskem letu 2013/2014 se je izpopolnjevala na Hochschule für Grafik und Buchkunst (HGB) v Leipzigu. Svoje delo je predstavila na številnih samostojnih in skupinskih razstavah v Slovenijii in tujini. Zanj je prejela nagrado ljubljanske Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (2012), nagrado Collectors Invitation v sklopu Essl Art Award CEE (2015) in prvo nagrado bienalne razstave Pogled 8, Celje (2016). Njena dela so vključena v različne umetniške zbirke (Albertina – zbirka Essl, zbirka Riko, Art Theorema – Luciano Benetton Collection, Miklova hiša Ribnica, Galerija Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki, Univerza v Ljubljani, AIR Collection, Hiša kulture v Pivki). Živi in dela v Ljubljani.
https://ninacelhar.com/
Tomaž Hartman, rojen leta 1957, je univ. dipl. inženir gozdarstva in kipar samouk. Ustvarja mozaike, skulpture in različne oblike krajinske umetnosti. Pri svojem delu dosledno uporablja materiale iz narave, ki jih le minimalno obdela: naplavljen les, odpadle veje, kamne iz rečnih strug, črepinje, školjke ipd. Svoje delo je predstavil na več samostojnih razstavah, med drugim v Likovnem salonu Kočevje (2012, 2018), Galeriji Gozdarskega inštituta v Ljubljani (2016), na Gradu Podsreda (2018) in v Galeriji likovnih samorastnikov Trebnje (2020 & 2022). Živi in dela v Kočevju.
https://tomazhartman.si/
Jože Marinč, rojen leta 1954 v Dolnji Brigi na Kočevskem, je končal Srednjo šolo za oblikovanje v Ljubljani, nadaljeval študij na Pedagoški fakulteti in nato na Akademiji za upodabljajočo umetnost v Ljubljani. Po diplomi leta 1979 se je izpopolnjeval na podiplomskem mojstrskem tečaju pri prof. Janezu Berniku. Leta 1992 in 2002 je bil rezident Cite Internationale des Arts v Parizu ter leta 1995 v Millstattu v Avstriji. Je član Zveze likovnih umetnikov Slovenije in Društva likovnikov Dolenjske. Ustvarja na področju slikarstva, skulpture in performansa. Živi in dela v Kostanjevici na Krki.
https://www.jozemarinc.com
Mia Paller (1995) je diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani in magistrirala na inštitutu Piet Zwart akademije Willem de Kooning v Rotterdamu, smer Medijski dizajn: Mediji na osnovi leč. Ustvarja na področju slikarstva, animacije in analogne fotografije. Svoje delo je predstavila na festivalih in skupinskih razstavah, med drugim v Galeriji Equrna (2018 in 2021), Kinu Šiška (2021), MGLC (2022) v Ljubljani ter v Galeriji Kula v Beogradu (2022), Samostojno je razstavljala med drugim v Galeriji DobraVaga v Ljubljani (2019), Hiši kulture v Pivki (2019 in 2021) in Layerjevi hiši Kranj (2019). Trenutno živi v Rotterdamu, kjer poučuje risbo na tamkajšnji akademiji.
Plateauresidue (slo. ostanek planote) je namišljena identiteta Aljaža Celarca (rojen 1989, dipl. geograf, Filozofska fakulteta v Ljubljani in mag. fotografije, AKV St. Joost, Nizozemska) in Eve Pavlič Seifert (rojena 1989, dipl. umetn. zgod., Filozofska fakulteta v Ljubljani in mag. vizualne kulture, Aalto University, Finska). V svojih delih se ukvarjata s pokrajinsko ekologijo in novimi mediji ter iščeta nove načine ozaveščanja javnosti. Izhodišče njune umetniške produkcije predstavljajo video instalacije. Tandem živi in deluje v Novem Kotu, v zaledju gozdov Goteniške gore in Snežnika.
https://www.plateauresidue.com/
Nina Slejko Blom (1982) je diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani in magistrirala na Valand School of Fine Art v Gothenburgu na Švedskem. Svoje delo je predstavila na številnih samostojnih in skupinskih razstavah po vsem svetu, med drugim na Moskovskem bienalu mlade umetnosti, v muzeju moderne umetnosti MMoMA v Moskvi in v mestni galeriji Kalmar na Švedskem, pri nas pa samostojno v +MSUM-u v Ljubljani in UGM v Mariboru ter skupinsko na sedmem trienalu U3 in v MGLC-ju v Ljubljani. Zanj je prejela več nagrad in priznanj. Je ustanoviteljica in članica umetniških kolektivov Pektin (R.I.P.) in Klara Sax. Živi in dela v Landskroni na Švedskem in v Bukovju pri Postojni.
https://www.ninaslejko.com/
Program Hiše kulture v Pivki podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Občina Pivka.