Projekt SECAP
Projekt SECAP je del programa Interreg Slovenija-Italija. Skupen izziv projekta je nuditi občinam partnerskih območij praktično podporo pri izvedbi trajnostnih energetskih politik in pri prilagajanju okoljskim spremembam, ki se ugotavljajo na prehodu iz Trajnostnega energetskega akcijskega načrta (SEAP) v Akcijski načrt za trajnostno energijo in podnebne spremembe (SECAP). Glavni cilj projekta je pomagati lokalnim operaterjem izboljšati sposobnost energetskega načrtovanja z osredotočenjem na energetsko varčevanje, obnovljive vire, zmanjšanje emisij CO2 in na omilitvene ukrepe, ki so povezani s podnebnimi spremembami.
Sprememba, ki jo želimo uvesti, izhaja iz strateškega čezmejni pristopa, s katerim bomo zagotovili hitre ukrepe za prilagajanje in skladnost med različnimi sektorji in ravnmi upravljanja. Namen tega je razumeti vplive podnebnih sprememb in razviti ter uvesti politike, da bi zagotovili optimalno raven prilagajanja z razvojem regionalnih in lokalnih strategij, ki bi bile skladne z nacionalnimi. Prisotnost slovenskih ministrstev (kot pridruženih partnerjev) in dežele FJK zagotavlja izmenjavo izbir z organi upravljanja ter usklajenost strategije z akcijskimi načrti ter z nacionalnimi in deželnimi razvojnimi politikami.
Predvideni rezultati so: čezmejna enotna strategija, ki bo zagotovila prehod v zeleno gospodarstvo in zagotavljala nove priložnosti zaposlitve; izobraževalni tečaji za občine in ozaveščanje javnosti; prehod iz nekaterih Trajnostnih energetskih akcijskih načrtov (SEAP) v Akcijski načrt za trajnostno energijo in podnebne spremembe (SECAP); druge pilotne aktivnosti za opredelitev metodologij za SECAP, ki bodo prilagojene lokalnim potrebam ter majhne infrastrukturne investicije, namenjene spremljanju emisij v ozračje in energetski porabi, ter kot primeri dobre prakse.
V občini Pivka bomo na Krpanovem domu, kot največjem večnamenskem javnem objektu z notranjo površino 3.052,2 m² izdelali toplotni ovoj objekta, ki bo imel pozitivne učinke ter bo prispeval k učinkoviti rabi energije in zmanjšanju emisij toplogrednih plinov ter emisij trdnih prašnih delcev v ozračje. Ker si želimo, da bi projekt prinesel tudi demonstracijske učinke, bosta poleg izvedbe toplotnega ovoja objekta, na ravnem delu strehe urejeni še dve zeleni strehi v skupni površini približno 130m². V sklopu izvedbe toplotnega ovoja, bo izvedena toplotna izolacija zunanjih betonskih sten, kjer je to potrebno bo zamenjano stavbno pohištvo, na določenih delih bo urejeno odvodnjavanje meteorne vode ter ostali ukrepi potrebni za doseganje primerne funkcionalnosti, toplotne izolativnosti in energetske učinkovitosti javnega objekta. Projekt bo zaključen konec leta 2021.
Vodilni partner:
- Regione Friuli Venezia Giulia - Direzione ambeinte ed energia
Partnerji projekta:
- Università degli studi di Trieste
- Area Science Park
- Città metropolitana di Venezia
- Università IUAV di Venezia
- Unioncamere Veneto
- GOLEA
- LEAG
- RRA LUR
- Občina Pivka
NOVICE:

Ogled Hiše energije v Benetkah

Izvori in vplivi podnebnih sprememb ter prizadevanja lokalnih skupnosti za spopadanje z njimi


Drugo partnersko srečanje projekta SECAP

Projekt SECAP: Zaveze lokalnih oblasti glede podnebnih sprememb

Kick off sestanek projekta SECAP