Skupinska razstava Kulturo s ceste v Hišo ... in nazaj
Skupinska razstava Kulturo s ceste v Hišo ... in nazaj
30. 8. 2024
242
Trajanje
Vabimo vas na otvoritev skupinske razstave z naslovom Kulturo s ceste v Hišo … in nazaj, ki bo v petek, 6. septembra 2024 ob 19. uri v galeriji Hiše kulture v Pivki.
Kulturo s ceste v Hišo … in nazaj
Hiša kulture v Pivki
6. – 27. september 2024
otvoritev: 6. september ob 19. uri
Hiša kulture v Pivki
6. – 27. september 2024
otvoritev: 6. september ob 19. uri
sodelujejo
Ana Batistič, Jovana Đukić, Petra Grmek, Rina Jurjevčič, Anja Majcen, Tim Matkovič, Maša Pušnik, Zala Reberc, Ana Stevanovski, Ana Ščuka, Eva Švigelj, Kresna Dara Valečič
kuratorka
Mojca Grmek
Mojca Grmek
Razstava z naslovom Kulturo s ceste v Hišo … in nazaj je plod sodelovanja med Hišo kulture in neformalno skupino umetnic in umetnikov s Krasa, ki so se povezali v okviru projekta Kulturo na cesto!
Projekt sta zasnovali Jovana Đukić in Maša Pušnik kot promocijsko spodbudo mladim v kreativnem sektorju na Krasu. Potekal je v obliki dveh kulturno-umetniških dogodkov v javnem prostoru v Sežani (2021 in 2022), ki sta se odvila z namenom predstaviti mlade kreativce in kreativke s Krasa, jim ponuditi možnost, da zavzamejo svoj prostor, pokažejo svoje delo in se med seboj spoznajo. Izhajal je iz ugotovitve, da v Sežani primanjkuje prostorov, kjer bi se mladi kreativci zbirali, si izmenjevali ideje in razstavljali svoje delo. Ustvarjalne prostore so zato vzpostavili kar na ulicah Sežane – zakupili so plakatna mesta, običajno namenjena oglaševanju, jih preoblekli v belo barvo in tako ponudili »ulični atelje« za ustvarjanje v živo. Udeleženci in udeleženke dogodkov so se povezali v neformalno skupino in se odločili, da raziščejo, kam jih lahko pripelje skupna vizija – razstava Kulturo s ceste v Hišo … in nazaj je eden izmed njihovih prvih projektov.
V skladu z izhodiščnim projektom je razstava zasnovana kot interakcija med zaprtim razstavnim prostorom in ulico. Kot uvod v razstavo sodelujoči predstavljajo zgodovino projekta Kulturo na cesto! v obliki skupne umetniške publikacije. Sledi predstavitev individualnih umetniških del, ki so nastala na umetniški rezidenci v Istri, kjer so sodelujoči skozi osebno, intimno videnje skupnega urbanega prostora skušali odgovoriti na vprašanja, kam sodi umetnost, kje se lahko z njo srečamo in kdo vse jo (so)ustvarja, in prek tega razmišljali o nastajanju, prezentaciji in percepciji umetnosti v različnih prostorih.
Ana Batistič (1994) je leta 2020 diplomirala iz kiparstva na akademiji v Benetkah. V času študija je sodelovala na razstavah akademije, trenutno pa pripravlja svojo prvo samostojno razstavo, ki bo novembra v Ajdovščini. Ustvarja na področju kiparstva in ilustracije.
Jovana Đukić (1995) je diplomirala iz grafičnega oblikovanja na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer trenutno zaključuje tudi podiplomski študij. Svoja znanja je v času študija obogatila s študijskimi izmenjavami na Portugalskem, v Srbiji, na Nizozemskem in v ZDA. Svoje delo je predstavila na nekaj samostojnih razstavah in številnih skupinskih predstavitvah v Sloveniji in tujini. Ustvarja na področju ilustracije, 2D animacije in grafičnega oblikovanja.
Petra Grmek (1989) je po izobrazbi krajinska arhitektka, zato je njeno zanimanje razpeto med prostorom in oblikovanjem (ne zgolj krajinskim, pač pa tudi grafičnim oblikovanjem, ilustracijo). S kreativnimi izzivi se zadnja leta ukvarja predvsem v prostem času, pri čemer jo k ustvarjanju še posebej pritegnejo zanimive pobude in projekti. V Sežani že več let vodi urbane sprehode (Jane's Walk), pripravlja delavnice krajinske arhitekture za otroke in delavnice (grafičnega) oblikovanja za mlade (srednješolce in študente). Poleg več manjših projektov sta njeni pomembnejši izkušnji s področja grafike vodenje skupine za oblikovanje na Svetovni skavtski konferenci leta 2014 ter oblikovna prenova revije Tabor, za katero je tudi več kot 10 let ilustrirala.
Rina Jurjevčič (2000) zaključuje dodiplomski študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Poleg slikarstva se ukvarja z grafiko, včasih pa poseže tudi po drugih medijih vizualne umetnosti. V svoji praksi se spopada s kontrastom med zabavnimi in resnimi temami in jih poskuša povezati v kohezivno celoto.
Anja Majcen (2000) obiskuje podiplomski študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, smer Oblikovanje vizualnih komunikacij. Njeno zanimanje se razteza preko več področij umetnosti in je v procesu ugotavljanja, kako povezati vse te v celoto. Poleg sodelovanja pri projektih, kot je oblikovanje za Marihuana Marš v Ljubljani in festival Mladifest v Sežani, si rada vzame čas za hobije, kot so joga, fotografija, kvačkanje ter oblikovanje z glino in upa, da bo kmalu uspela prijeti pištolo za tetoviranje.
Tim Matkovič (1995) je študent Fakultete za arhitekturo v Ljubljani, vendar se je v zadnjih letih preusmeril v slikarstvo, 3D modeliranje, glasbeno produkcijo in dizajn iger. Njegova dela temeljijo na identiteti in prebojih v razmišljanju, ki se včasih zdijo popolnoma nemogoči, pa vendar se zgodijo.
Maša Pušnik (1995) je je znanje pridobivala na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani ter na Akademiji za umetnost v Lizboni. Večinoma deluje na področju grafičnega oblikovanja, saj večinoma oblikuje knjige, publikacije, plakate ter na splošno vse, kar se na koncu natisne na papir. Njena dela so bila razstavljena v Sloveniji, v Črni gori, na Portugalskem in na Poljskem, zanje pa je prejela tudi nekaj nagrad, med drugim nagrado Brumen za odlično slovensko oblikovanje v letu 2022.
Zala Reberc (2001) je diplomirala iz grafičnega oblikovanja na ALUO v Ljubljani, trenutno pa obiskuje magistrski študij oblikovanja vizualnih komunikacij na Royal College of Art v Londonu. Del študija je opravila tudi na akademiji za likovno umetnost v Gdansku. Deluje kot samostojna grafična oblikovalka in ilustratorka. V svoji praksi se ukvarja s konceptom igre v grafičnem oblikovanju in s tipografijo. Njena dela so bila razstavljena v sklopu mednarodnega bienala plakatov v Varšavi, na TamTam plakatnih mestih v okviru festivala Plaktivat #15, ob 60-letnici radia Ars, skupinski razstavi Letterform Explorers in na dveh razstavah v času študijske izmenjave v Gdinyi.
Ana Stevanovski (2000) je študentka magistrskega programa Grafičnih in interaktivnih komunikacij na NTF Ljubljana. Deluje kot grafična oblikovalka, trenutno se najbolj posveča ustvarjanju podob raznih dogodkov in podjetij. V preteklem študijskem letu je sodelovala pri skupinskem projektu, ki je bil razstavljen na 11. bienalu slovenskega oblikovanja Brumen. Uspešno vodi grafično ekipo Kluba študentov Sežana.
Ana Ščuka (1998) kot diplomirana oblikovalka unikatov fluidno prepleta razne obrti in materiale. V osnovi se ukvarja z oblikovanjem stekla, keramike in tekstila, v svoje delo pa vključuje tudi zvok. Svoje tehnično znanje uporablja v praksi pri Anselmi in v studiu Foh ter na raznih umetniških projektih. Za svoje delo je prejela posebno nagrado za mladega kreatorja na 26. bienalu sodobnih kreacij v keramiki, Vallauris, Francija, 2024.
Eva Švigelj (2001) zaključuje študij umetnostne zgodovine in zgodovine na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Ob študiju dela kot informatorka in vodička v galeriji Cukrarna v Ljubljani. V prostem času se ukvarja s slikanjem na platno in les, s fotografijo, poezijo idr. Poleg tega pleše salso, pleza in se ukvarja z acrojogo, kar vse pripomore k njenemu ustvarjalnemu procesu.
Kresna Dara Valečič (1995) trenutno zaključuje dodiplomski študij varstvene biologije na UP FAMNIT v Kopru. V prostem času je vedno veliko ustvarjala (slikanje, fotografiranje..), od leta 2021 pa se večinoma ukvarja z vsem, kar se tiče volne. Leta 2023 se je izobraževala na poletni šoli pridelovanja volne v Abruzzu v Italiji in od takrat se ukvarja tudi s tradicionalno tehniko ročnega predenja volne. V februarju 2024 je svoje delo prvič predstavila na skupinski razstavi v Rokodelskem centru Škofja Loka.