Potrjena sta bila projekta Carnivora Dinarica ter NATURE& WILDLIFe
Odobrenih je bilo 17 projektnih predlogov, med njimi dva, v katerih sodelujeta tudi Občina Pivka ter Javni zavod za upravljanje dediščine in turizem Pivka in sicer projekt Čezmejno sodelovanje in ekosistemske storitve za dolgoročno ohranjanje populacij velikih zveri v severnih Dinaridih z akronimom Carnivora Dinarica, ter projekt Doživetja narave in opazovanje divjih živali z akronimom NATURE & WILDLIFE.
Oba projekta sta bila prijavljena na prednostni osi 2, ohranjanje in trajnostna raba naravnih in kulturnih virov, s tem da je bila Carnivora Dinarica prijavljena v programskem specifičnem cilju 2.2. zaščita in obnova biotske raznovrstnosti in spodbujanje ekosistemskih storitev, NATURE & WILDLIFE pa na cilju 2.1.aktivno ohranjanje dediščine preko trajnostnega turizma.
Carnivora Dinarica
Projekt Carnivora Dinarica je namenjen izboljšanju varstvenega stanja velikih zveri na Natura 2000 območjih Javorniki -Snežnik, Notranjski trikotnik, Gorski Kotar in Severna Lika, ki tvorijo edinstveno sklenjeno čezmejno gozdno območje v Srednji Evropi.
Projekt se bo osredotočal na tiri skupne izzive: na konkretizacijo strategij in odpravljanje vrzeli v čezmejnem upravljanju populacij medveda, volka in risa, zmanjševanju tveganj oziroma možnostim sobivanja ter ekosistemskim vlogam zveri.
Cilji projekta so
- izboljšanje čezmejnega upravljanja populacij s harmonizacijo ukrepov za volka in risa, z boljšim poznavanjem groženj, 'povezljivosti' habitatov, ekosistemskih storitev in okrepljenim sodelovanjem ustanov iz obeh držav;
- zmanjšanje tveganj z 10 demonstracijskimi aktivnostmi, kot so kmetija dobrih praks, ograje za preprečevanje škod, pastirski psi, dinamična signalizacija za prometnice, obora za osirotele risje mladiče, medovarni smetnjaki, ukrepi za usmerjanje obiska na območjih NP Risnjak, Snežnika in ob delu Kolpe ter vzpostavitev središča za usmerjanje in ozaveščanje o velikih zvereh v Krpanovem domu v Pivki;
-okrepiti sposobnosti, znanja in zavedanje o pomenu in načinih sobivanja človeka in velikih zveri prek usposabljanj nacionalnih in lokalnih deležnikov ter prebivalcev konfliktnih območij.
Vrednost projekta znaša 2,35 milijona evrov, evropsko sofinanciranje je 85-odstotno, delež Občine Pivka v projektu znaša 741 tisoč evrov. Projekt bo potekal 30 mesecev po podpisu pogodbe o sofinanciranju.
Vodilni partner Carnivore Dinarice je Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, partnerja na slovenski strani sta še Zavod za gozdove Slovenije, Občina Pivka, na strani Republike Hrvaške pa Javni zavod Nacionalni park Risnjak, Veterinarska fakulteta Univerze v Zagrebu, Združenje za varstvo narave in ohranjanje biološke raznovrstnosti WWF Adria s sedežem v Zagrebu, občina Vrbovsko ter Primorsko-goranska županija. Pridruženi partnerji so še Zavod RS za varstvo narave, Hrvaška agencija za okolje in naravo in NINA Norveški inštitut za raziskovanje narave.
NATURE & WILDLIFE
Projekt bo na čezmejnem območju Dinarskega krasa razvil turistični produkt doživetja narave in divjih živali za zagotavljanje nepotrošne rabe in povečanje privlačnosti območja. Gre za edino območje v Evropi, kjer so še ohranjene vse tri vrste velikih zveri (medved, ris, volk). To predstavlja pomembno naravovarstveno in marketinško prednost, ki jo lahko učinkovito izkoristimo s konkretnim projektom čezmejnega sodelovanja. Projekt bo v tematski čezmejni turistični produkt Wildlife & Nature Adventure povezal naravno in kulturno dediščino, jo nadgradil, ji dal privlačno vsebino ter jo vključil v turistične pakete in s tem prispeval k večanju števila obiskovalcev in ekonomskih priložnosti za domačine.
Projekt se bo osredotočal se na opazovanje medvedov in prosto živečih živali, ki predstavljajo v tem delu Evrope (severni Dinaridi) edinstveno naravno dediščino. Obenem produkt temelji na razvoju, vključevanju in združevanju dodatnih vsebin, vezanih na izjemne naravne vrednote in nesnovno kulturno dediščino skupnega območja, ki bodo v projektu turistično valorizirane in pripravljene za vključitev v produkt.
Projekt bo izboljšal zeleno infrastrukturo, prispeval k boljši pozicioniranosti obeh regij kot zelenih destinacij in tako povečal število turistov. Konkretne koristi bodo imele vključene ciljne skupine, na primer lovci, vodniki, ponudniki, izboljšana bo poslovna povezanost turističnih ponudnikov oziroma bo projekt zagotovil večjo ekonomska korist za lokalno okolje.
Vodilni partner projekta NATURE & WILDLIFE je Regionalna razvojna agencija Zeleni kras, partnerji na slovenski strani pa so Javni zavod za upravljanje dediščine in turizem Pivka, Javni zavod za kulturo, turizem in medgeneracijsko sodelovanje Snežnik, Jezerski hram, zavod za ohranjanje naravne in kulturne dediščine Cerknica, na hrvaški strani pa Javni zavod Nacionalni park Risnjak, Lokalna razvojna agencija PINS d.o.o.iz Skrada, Reška razvojna agencija Porin d. o. o.. Pridruženi partnerji pa so Woodland Ways Ltd in The World Owl Trust iz Velike Britanije, Zavod RS za varstvo narave in Zavod za gozdove Slovenije.
Vrednost projekta znaša skoraj 983 tisoč evrov, od tega pripada Javnemu zavodu za upravljanje dediščine in turizem Pivka 181 tisoč evrov. Ker delež evropskega sofinanciranja znaša 85 odstotkov, bo 15 odstotkov vrednosti pivškega dela projekta pokril zavod oziroma ustanoviteljica. Tudi ta projekt bo potekal 30 mesecev po podpisu pogodbe o sofinancriranju.
Informiranje in komuniciranje z javnostjo je eden pomembnejših delov obeh projektov, zato bodo vsebine podrobneje predstavljene na začetku izvajanja pa tudi ves čas izvedbe projektov.
Še dva, na istem razpisu prijavljena projekta, v katerih bi sodelovala Občina Pivka, projekt SU-TRA (v sklopu tega Hiša tradiconalnih znanj v Zagorju) in GIGANTI nista bila potrjena.
(Foto: Marko Masterl)