Opazovanje medveda, a le na do narave odgovoren način
V okviru projekta Carnivora Dinarica smo v sodelovanju z Biotehniško fakulteto in gosti predavatelji izvedli delavnico, namenjeno usposabljanju članov lovskih organizacij oziroma vseh, ki jih zanima izvajanje opazovanja medveda v naravi.
Udeleženci so pridobili nekaj novih informacije in znanja, povezanih z izvajanjem opazovanja medveda v naravi, obenem pa so udeleženci in predavatelji komentirali nekatere pomisleke, ki jih sproža ta oblika turizma.
Ker med ljubitelji narave narašča interes po neposrednem doživljanju narave, opazovanje medveda lahko pomeni dodatni pritisk človekove prisotnosti v naravi. Ker je poleg tega ta oblika turizma še vedno slabo zakonsko regulirana, je še toliko bolj pomembno, ozaveščanje izvajalcev storitve in obiskovalcev narave o odgovornem ravnanju. Na predlog Lovske zveze Slovenije, partnerice v projektu LIFE Lynx, smo na dnevni red delavnice uvrstili tudi predstavitev novosti v tem projektu, vključno s predstavitvijo aktivnosti v tem projektu, povezane s preprečevanjem krivolova.
Predstavnice projektnega partnerja (PP) Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani (BF) so pripravile zelo pester program delavnice. Uvodoma, po pozdravu predstavnice PP Občina Pivka je interpretator narave Marko Slapnik predstavil interpretatorske veščine, s katerimi dober interpretator nagovarja različne vrste obiskovalcev in jim obenem vzbuja spoštljiv odnos do narave.
Fotografinja in turistična vodnica Petra Draškovič Pelc je predstavila dileme (ne)etičnega fotografiranja v naravi. Aleksandra Majić Skrbinšek (BF) je predstavila tuje izkušnje in namen in ter same smernice za odgovorno opazovanje medvedov, ki so jih strokovnjaki oblikovali v projektu LIFE Dinalp Bear.
Zdenko Truden iz Javnega zavoda Snežnik je spregovoril o praktičnih vidikih, predstavil je opazovanje medveda, kakor ga izvaja ta zavod v sodelovanju z lovskima družinama v občini Loška dolina, pri čemer je predstavil formalno organizacijo izvedbe, pa tudi nekatere negativne prakse, ki se občasno pojavljajo (npr. vračanje obiskovalcev na točke za opazovanje medvedov brez vodstva). Nazadnje je Urša Fležar (Zavod za gozdove Slovenije, namesto Srečka Žerjava iz ZGS) predstavila novosti iz projekta LIFE Lynx.
Udeležence usposabljanja je zanimalo, ali je bila v Sloveniji že izvedena raziskava o mogočih vplivih opazovanja medveda na to vrsto ter ali so znani finančni učinki te storitve na ravni države. Opozorili so na to, da je lahko opazovanje medveda dvorezni meč (korist od prisotnosti medveda, obenem pa pritisk na naravo). Več udeležencev je izpostavilo nezadostnost regulacije izvajanja te oblike turizma, nadzora zahajanja obiskovalcev v gozdove, problem vodenja tujih agencij v naše okolje in pomanjkanje ustrezne infrastrukture.